Ułatwienia dostępu

Skip to main content

81. rocznica likwidacji getta w Iłży

21 października 2023

PAMIĘTAMY! W 81. rocznicę likwidacji iłżeckiego getta, na cmentarzu żydowskim odbyły się uroczystości upamiętniające pomordowanych.

Niech będzie wywyższone i poświęcone Imię Jego, wielkie w świecie, który sam stworzył według swojej woli. Niechaj ustanowi Swe królowanie, niechaj sprowadzi wyzwolenie – zabrzmiał, w polskim tłumaczeniu kadisz, odczytany przez Gabriela Makowieckiego, ucznia iłżeckiego liceum.

Po aramejsku żydowską modlitwę za zmarłych czyli Kadisz odmówił Marcin David Krol, członek społeczności żydowskiej, kantor.

– Iłża musi pamiętać o swoich braciach narodowości żydowskiej. Musimy pamiętać o rodzinie Sunderlandów rodzinie Leśmiana i wszystkich, którzy zginęli w czasie II Wojny Światowej – mówił wicestarosta powiatu radomskiego Krzysztof Kozera. Zwracając się do społeczności szkolnej z Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Iłży i Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Iłży zgromadzonej na uroczystości. Wicestarosta podkreślił, że to na młodym pokoleniu spoczywa teraz kultywowanie pamięci o tamtych strasznych czasach.

– Każdy człowiek jest cenny i niepowtarzalny. Jak kogoś zabraknie to świat nie jest już taki sam – mówił z kolei Marcin Dawid Król. Zagrał też na skrzypcach „Kadisz” Ravela.

W intencji pomordowanych przez Niemców Żydów, ale i ofiar obecnej wojny w Izraelu, wszyscy zgromadzeni odmówili też katolicką modlitwę „Wieczny Odpoczynek”.

Współorganizatorami uroczystości była Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Kolejne wydarzenia projektu „Pamięć” – wystawa i koncert – 28 października w siedzibie PIK (szczegóły na załączonej grafice).