28 maja miłośnicy muzyki klasycznej powinni wybrać się na koncert do kościoła pod wezwaniem św. Ducha w Iłży. W ramach cyklu „Cztery Pory Roku” zabrzmi „Wiosna Vivaldiego i inne utwory baroku.

Kościół Świętego Ducha przy ulicy Błazińskiej powstał w połowie XV wieku na zlecenie kardynała Zbigniewa Oleśnickiego. Urzekająca prostotą świątynia dostępna jest raz w roku, w dzień święta patronalnego czyli dzień, gdy Kościół przypomina Zesłanie Ducha Świętego na przebywających w wieczerniku apostołów i Maryję. Święto przypada w 50. dni po Wielkanocy, a więc jest ruchome. W tym roku wypada 28 maja.

Rok temu w Zielone Świątki, bo taką nazwę nosi święto w tradycji ludowej, w tym samym kościółku w Iłży rozpoczynaliśmy muzyczny cykl „Cztery Pory Roku” spotkaniem z dawną muzyką religijną w wykonaniu Schola Sancti Ioannis. Ideą „Czterech Pór Roku” jest docieranie z koncertami, wartościową muzyką, głównie klasyczną czy inną dawną, do miejscowości Powiatu Radomskiego, gdzie nie ma wielkich sal koncertowych, stałych zespołów. To niepowtarzalna szansa dla mieszkańców mniejszych miejscowości, by obcować, u siebie, na miejscu, z wybitnymi dziełami w wykonaniu uznanych muzyków i artystów. Spotykamy się w kościołach, bo to one stanowią wspaniałą przestrzeń do smakowania takich dzieł, do przeżyć duchowych. Dlatego cykl powstaje we współpracy z Diecezjalną Komisją ds. Śpiewu i Muzyki Kościelnej oraz pod patronatem ks. bpa Marka Solarczyka. Dziękujemy.

Przez rok miało miejsce 11 koncertów w różnych miejscach Powiatu Radomskiego. Do niektórych – jak Pionki czy Skaryszew – wracaliśmy, na prośbę mieszkańców i parafii, kilkakrotnie.

28 maja w Iłży w wykonaniu kwartetu smyczkowego z towarzyszeniem klawesynu zabrzmią wspaniałe barokowe przeboje muzyki klasycznej, na czele z „Wiosną” Antonio Vivaldiego z cyklu „Cztery Pory Roku”. Jesteśmy to winni kompozytorowi za „pożyczenie” tytułu do naszego cyklu. Graliśmy już wcześniej w różnych miejscach „Lato”, „Jesień” i „Zimę”. „Wiosną” – symbolicznie zamkniemy spotkania z Vivaldim, ale w żadnym razie nie cykl „Cztery Pory Roku”, bo ten, przez rok doczekał się licznych fanów.

W najbliższą niedzielę (28 maja) w kościele św. Ducha w Iłży o godz. 16 z zaprezentują się wyśmienici muzycy klasyczni, na co dzień związani z orkiestrami i filharmoniami w całej Polsce. Wystąpią: Marcin David Król (skrzypce), Lucjan Szaliński-Bałwas (skrzypce), Michał Zaborski (altówka), Szymon Krzemień (wiolonczela) i Paulina Tkaczyk – Cichoń (klawesyn). Oprócz Vivaldiego zabrzmią utwory: Johanna Pachelbela, Arcangelo Corelliego, Georga Philippa Telemanna i Jana Sebastiana Bacha. Zapraszamy!!! Wstęp wolny.

Patronat honorowy nad cyklem sprawuje również starosta radomski Waldemar Trelka.

Za pomoc w realizacji koncertu w Iłży dziękujemy: parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Iłży oraz Muzeum Regionalnemu w Iłży.

Cztery pory roku - Iłża
W Malinowym deszcz...
Skip to content