Ułatwienia dostępu

Skip to main content
Cztery pory roku - Iłża

Cztery pory roku – Iłża

[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”4.16″ global_colors_info=”{}”][et_pb_row _builder_version=”4.16″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}” column_structure=”1_2,1_2″][et_pb_column type=”1_2″ _builder_version=”4.16″ custom_padding=”|||” global_colors_info=”{}” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_text _builder_version=”4.16″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}”]

28 maja miłośnicy muzyki klasycznej powinni wybrać się na koncert do kościoła pod wezwaniem św. Ducha w Iłży. W ramach cyklu „Cztery Pory Roku” zabrzmi „Wiosna Vivaldiego i inne utwory baroku.

Kościół Świętego Ducha przy ulicy Błazińskiej powstał w połowie XV wieku na zlecenie kardynała Zbigniewa Oleśnickiego. Urzekająca prostotą świątynia dostępna jest raz w roku, w dzień święta patronalnego czyli dzień, gdy Kościół przypomina Zesłanie Ducha Świętego na przebywających w wieczerniku apostołów i Maryję. Święto przypada w 50. dni po Wielkanocy, a więc jest ruchome. W tym roku wypada 28 maja.

Rok temu w Zielone Świątki, bo taką nazwę nosi święto w tradycji ludowej, w tym samym kościółku w Iłży rozpoczynaliśmy muzyczny cykl „Cztery Pory Roku” spotkaniem z dawną muzyką religijną w wykonaniu Schola Sancti Ioannis. Ideą „Czterech Pór Roku” jest docieranie z koncertami, wartościową muzyką, głównie klasyczną czy inną dawną, do miejscowości Powiatu Radomskiego, gdzie nie ma wielkich sal koncertowych, stałych zespołów. To niepowtarzalna szansa dla mieszkańców mniejszych miejscowości, by obcować, u siebie, na miejscu, z wybitnymi dziełami w wykonaniu uznanych muzyków i artystów. Spotykamy się w kościołach, bo to one stanowią wspaniałą przestrzeń do smakowania takich dzieł, do przeżyć duchowych. Dlatego cykl powstaje we współpracy z Diecezjalną Komisją ds. Śpiewu i Muzyki Kościelnej oraz pod patronatem ks. bpa Marka Solarczyka. Dziękujemy.

Przez rok miało miejsce 11 koncertów w różnych miejscach Powiatu Radomskiego. Do niektórych – jak Pionki czy Skaryszew – wracaliśmy, na prośbę mieszkańców i parafii, kilkakrotnie.

28 maja w Iłży w wykonaniu kwartetu smyczkowego z towarzyszeniem klawesynu zabrzmią wspaniałe barokowe przeboje muzyki klasycznej, na czele z „Wiosną” Antonio Vivaldiego z cyklu „Cztery Pory Roku”. Jesteśmy to winni kompozytorowi za „pożyczenie” tytułu do naszego cyklu. Graliśmy już wcześniej w różnych miejscach „Lato”, „Jesień” i „Zimę”. „Wiosną” – symbolicznie zamkniemy spotkania z Vivaldim, ale w żadnym razie nie cykl „Cztery Pory Roku”, bo ten, przez rok doczekał się licznych fanów.

W najbliższą niedzielę (28 maja) w kościele św. Ducha w Iłży o godz. 16 z zaprezentują się wyśmienici muzycy klasyczni, na co dzień związani z orkiestrami i filharmoniami w całej Polsce. Wystąpią: Marcin David Król (skrzypce), Lucjan Szaliński-Bałwas (skrzypce), Michał Zaborski (altówka), Szymon Krzemień (wiolonczela) i Paulina Tkaczyk – Cichoń (klawesyn). Oprócz Vivaldiego zabrzmią utwory: Johanna Pachelbela, Arcangelo Corelliego, Georga Philippa Telemanna i Jana Sebastiana Bacha. Zapraszamy!!! Wstęp wolny.

Patronat honorowy nad cyklem sprawuje również starosta radomski Waldemar Trelka.

Za pomoc w realizacji koncertu w Iłży dziękujemy: parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Iłży oraz Muzeum Regionalnemu w Iłży.

[/et_pb_text][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_2″ _builder_version=”4.16″ custom_padding=”|||” global_colors_info=”{}” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_image src=”https://www.pik.radom.pl/wp-content/uploads/2023/05/cztery-pory-roku-ilza-big.jpeg” _builder_version=”4.21.0″ _module_preset=”default” alt=”Cztery pory roku – Iłża” title_text=”Cztery pory roku – Iłża” show_in_lightbox=”on” hover_enabled=”0″ sticky_enabled=”0″][/et_pb_image][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.