9 lutego zapraszamy do naszej „Galerii na Piętrze” w PIK na wernisaż nowej wystawy. Zobaczymy prace Adama Romaniuka. Ekspozycja nosić będzie tytuł „Alter Ego”.      .

Adam Romaniuk urodził się w 1949 r. w Gliwicach. Ukończył katowicki Wydział Grafik Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1968–1973). Uzyskał dyplom w Pracowni Grafiki Warsztatowej prof. Andrzeja Pietscha i w Pracowni Przestrzennego Projektowania Graficznego prof. Gerarda Labusa. Od 1974 r. Romaniuk jest związany z macierzystą uczelnią, a od 2008 r. również z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu.

Artysta uprawia grafikę warsztatową, grafikę cyfrową oraz projektową, zorganizował ponad 90 wystaw indywidualnych oraz brał udział w ponad 300 wystawach w kraju i za granicą. W katowickiej ASP prof. Romaniuk pełnił funkcje kierownika katedry, prodziekana oraz prorektora do spraw studenckich i badań naukowych. W latach 1978 -1991 prowadził kolejno Pracownię Projektowania Typograficznego Zespoloną Pracownię Kompozycji Liternictwa i Typografii, Pracownię Projektowanie Książki. Od 1991 do 1997 r. kierował Pracownią Druku Płaskiego /Litografii. W r. 1997 Romaniuk uruchomił Pracownię Technik Nietradycyjnych, a 1999 Pracownię Grafiki Cyfrowej. W latach 2006–2011 był członkiem Zarządu Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie. Pełnił też funkcję kuratora Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach w latach 2006–2012. W 2011 r. otrzymał „Srebrny Medal, Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2020 r. „Złoty Medal, Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Prof. Romaniuk jest promotorem ponad 200 dyplomów magisterskich i ponad 140 dyplomów licencjackich.

Kuratorem wystawy „Alter Ego” w „Galerii na Piętrze” w PIK jest dr hab. Mariusz Dański. Partner „Galerii na Piętrze” to Wydział Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu.

Wernisaż wystawy o godz. 17 w siedzibie Powiatowego Instytutu Kultury, Iłża, ul. Jakubowskiego 5. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie koncert grupy folklorystycznej z okolic Iłży – „Dolnojasieńczanek”.   

A. Romaniuk - Alter ego
W Malinowym deszcz...
Skip to content