Ułatwienia dostępu

Skip to main content

„Pamięć” – Iłża 2023

18 października 2023

PAMIĘĆ. Już wkrótce w PIK wyjątkowe wydarzenie – I Międzynarodowe Konfrontacje Graficzne „Pamięć” Iłża 2023. Prace na wystawę napłynęły z Europy, Azji i Ameryki. Podczas wieczoru nie zabraknie i historii muzycznych.

„Pamięć” to wydarzenie pod wieloma względami wyjątkowe. Po raz pierwszy w dziejach PIK mamy projekt o tak szerokim zasięgu międzynarodowym. Na wystawie znajdą się prace 17 artystów z Polski, Armenii, Bangladeszu, Belgii, Chin, Kanady, Stanów Zjednoczonych i Węgier!!! To doskonała promocja nie tylko Powiatowego Instytutu Kultury, ale i całego Powiatu Radomskiego.

Wernisaż – 28 października o godz. 18 w „Galerii na Piętrze”, w siedzibie Powiatowego Instytutu Kultury, Iłża, ul. Jakubowskiego 5. Kuratorem wystawy jest Mariusz Dański.

Idea I Międzynarodowych Konfrontacji Graficznych „Pamięć” znalazła uznanie organizatorów 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie i została wpisana na krótką listę wystaw towarzyszących Biennale. To ogromny zaszczyt dla tak młodej instytucji jaką jest PIK! Biennale jest przecież wydarzeniem odbywającym się od 1966 r., niezwykle prestiżowym, swoistą olimpiadą plakatu. Ekspozycje towarzyszące 28. Biennale odbywają się zaś głównie w Warszawie i dużych miastach takich jak Łódź, Gdańsk, Praga.

PIK w swoich działaniach bardzo często odwołuje się do dziedzictwa kulturowego i historycznego, tradycji regionu, jako elementów najlepiej spajających powiat i budujących tożsamość jego mieszkańców. Temu celowi służy też „Pamięć” czyli odbywające się od 2021 r. w Iłży uroczystości i wydarzenia upamiętniające wymordowaną przez Niemców społeczność żydowską Iłży i regionu. Dotychczas na „Pamięć” składały się m.in. spotkania, warsztaty, koncerty. W 2023 r. postanowiliśmy działania poszerzyć jeszcze o sferę plastyczną i tak narodziła się idea I Międzynarodowych Konfrontacji Graficznych.

Artystów grafików z całego świata poprosiliśmy o stworzenie prac związanych z pamięcią o Nieobecnych, szczególnie ze zgładzoną podczas II wojny światowej społecznością żydowską Europy. Cieszymy się z tak dużego odzewu!

Po wernisażu zapraszamy na koncert. Usłyszmy m.in. rytmy jakie dawniej, w Radomskiem, grały żydowskie kapele. Muzyka to też element naszej pamięci o przeszłości. 28 października w muzyczną podróż zabiorą nas: Mateusz Niwiński (skrzypce, śpiew), Olena Yeremenko (skrzypce, śpiew), Magdalena Sobczak (cymbały), Agnieszka Niwińska (bęben, baraban) i Jakub Mielcarek (basetla, kontrabas. Koncert będzie opowieścią o wielokulturowym pejzażu dawnej Polski, o polsko-żydowskich tradycjach muzycznych, o pamięci, ale przede wszystkim o pięknie, życiu i szalonej energii, które ta muzyka w sobie niesie.

Po 7 października, gdy wybuchła wojna w Izraelu, działania związane z „Pamięcią” stały się dotkliwe aktualne…