Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Barokowo w Pionkach

30 stycznia 2023

„Zima” Antonio Vivaldiego i inne utwory epoki baroku zabrzmią w Pionkach, w kościele pw. św. Barbary. Zapraszamy 12 lutego o godz. 13. To kolejna odsłona naszego cyklu muzycznego „Cztery Pory Roku”.

Oprócz „Zimy” Antonio Vivaldiego usłyszymy jeszcze utwory Johanna Pachelbela, Arcangelo Corelliego, Georga Philippa Telemanna i Jana Sebastiana Bacha. W tym repertuarze zaprezentują się muzycy Radomskiej Orkiestry Kameralnej: Marcin David Król (skrzypce), Lucjan Szaliński-Bałwas (skrzypce); Michał Zaborski (altówka), który koncertuje także z Atom String Quartet; Piotr Gach (wiolonczela) i Paulina Tkaczyk – Cichoń (klawesyn). To właśnie klawesyn będzie niecodziennym instrumentem tego koncertu. Klawesyn to przodek dzisiejszego fortepianu, podobny do niego z wyglądu. Dźwięki klawesynu powstają w wyniku szarpnięć strun spowodowanych ruchem piórek (często wykonanych z kawałków skóry) połączonych specjalnym mechanizmem z klawiaturą. Pierwsze wzmianki o klawesynie pochodzą z XV wieku (w Polsce z 1422 r.). Między XVI a XVIII stuleciem klawesyn przeszedł znaczącą ewolucję techniczną i stał się jednym z najważniejszych europejskich instrumentów muzycznych. Większość wielkich kompozytorów barokowych grała i pisała muzykę na klawesyn. Potem, popularnością przyćmił go fortepian. Współcześnie instrument jest wykorzystywany głównie w wykonawstwie tzn. muzyki dawnej, chociaż nie brakuje również zainteresowania klawesynem ze strony kompozytorów i wykonawców związanych z muzyką współczesną.

Tytuł naszego cyklu muzycznego zaczerpnęliśmy od Viavaldiego, więc dziękujemy mu wykonując kolejne części utworu. W Przysusze było już „Lato”, w Zakrzewie – „Jesień”, teraz nadciąga „Zima”. Przed nami jeszcze „Wiosna”… 

Współorganizatorem cyklu „Cztery Pory Roku jest, obok PIK, Diecezjalna Komisja ds. Muzyki i Śpiewu Kościelnego Diecezji Radomskiej, a współorganizatorem koncertu 12 lutego – parafia pw. św. Barbary w Pionkach.

.

Patronat honorowy sprawują: Bp Ordynariusz radomski Marek Solarczyk i starosta radomski Waldemar Trelka.

Patronat medialny – Radio Plus Radom. 

Wstęp na koncert – wolny.