Iłżę wypełniały dziś dźwięki dawnej muzyki ludowej – odbywał się coroczny festiwal im. Józefa Myszki. My zaś, w tym szczególnym dniu, rozpoczęliśmy prace nad filmem dokumentalnym o słynnym śpiewaku i miłośniku folkloru.

Józef Myszka urodził się w 1928 r. w Błazinach koło Iłży. Zgromadził ogromny repertuar dawnych pieśni i przyśpiewek regionalnych. Wykonywał je zarówno sam, jak i z założonymi przez siebie zespołami. Koncertowali w Polsce, także w NRD i Czechosłowacji. Podczas próby zespołu, 19 lipca 1964 r. w Warszawie, Myszka został pobity, zmarł 21 lipca. To oczywiście tylko bardzo skrócony rys życia wybitnego śpiewaka. Więcej opowiemy w filmie. Jesteśmy przekonani, że Józef Myszka zasłużył na takie upamiętnienie.

Dziś nagrywaliśmy podczas festiwalu, ale spotkaliśmy się też z krewnymi muzyka: Zofią Sobczyk i Krystyną Myszką, które podzieliły się wspomnieniami.

Na premierę dokumentu mamy zamiar zaprosić jeszcze w tym roku. Trzymajcie kciuki za naszą pierwszą produkcję 😀. A o kim Państwo chcieliby zobaczyć film? Opowieść o kim z zasłużonych dla regionu, Powiatu Radomskiego, dla jego rozwoju, kultury proponujecie przygotować jako kolejną?

W Malinowym deszcz...
Skip to content