Ułatwienia dostępu

Skip to main content
Festiwal folkloru

Będzie film

[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”4.16″ global_colors_info=”{}” theme_builder_area=”post_content”][et_pb_row _builder_version=”4.16″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}” theme_builder_area=”post_content”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.16″ custom_padding=”|||” global_colors_info=”{}” custom_padding__hover=”|||” theme_builder_area=”post_content”][et_pb_text _builder_version=”4.16″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}” theme_builder_area=”post_content”]

Iłżę wypełniały dziś dźwięki dawnej muzyki ludowej – odbywał się coroczny festiwal im. Józefa Myszki. My zaś, w tym szczególnym dniu, rozpoczęliśmy prace nad filmem dokumentalnym o słynnym śpiewaku i miłośniku folkloru.

Józef Myszka urodził się w 1928 r. w Błazinach koło Iłży. Zgromadził ogromny repertuar dawnych pieśni i przyśpiewek regionalnych. Wykonywał je zarówno sam, jak i z założonymi przez siebie zespołami. Koncertowali w Polsce, także w NRD i Czechosłowacji. Podczas próby zespołu, 19 lipca 1964 r. w Warszawie, Myszka został pobity, zmarł 21 lipca. To oczywiście tylko bardzo skrócony rys życia wybitnego śpiewaka. Więcej opowiemy w filmie. Jesteśmy przekonani, że Józef Myszka zasłużył na takie upamiętnienie.

Dziś nagrywaliśmy podczas festiwalu, ale spotkaliśmy się też z krewnymi muzyka: Zofią Sobczyk i Krystyną Myszką, które podzieliły się wspomnieniami.

Na premierę dokumentu mamy zamiar zaprosić jeszcze w tym roku. Trzymajcie kciuki za naszą pierwszą produkcję 😀. A o kim Państwo chcieliby zobaczyć film? Opowieść o kim z zasłużonych dla regionu, Powiatu Radomskiego, dla jego rozwoju, kultury proponujecie przygotować jako kolejną?

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”4.17.6″ _module_preset=”default” theme_builder_area=”post_content”][et_pb_column _builder_version=”4.17.6″ _module_preset=”default” type=”4_4″ theme_builder_area=”post_content”][dsm_masonry_gallery _builder_version=”4.17.6″ _module_preset=”default” theme_builder_area=”post_content” gallery_ids=”3528,3527,3526,3525,3524,3523,3522,3521,3520,3519,3518,3517″ use_lightbox=”on” hover_enabled=”0″ sticky_enabled=”0″][/dsm_masonry_gallery][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.