Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Bohater z Westerplatte

1 września 2023

Władysław Dróżdż, jeden z bohaterskich obrońców Westerplatte, spoczywa na cmentarzu w Iłży. Oddaliśmy mu hołd.

Obrona Westerplatte stała się symbolem walki do końca jeszcze w trakcie kampanii wrześniowej. Zgodnie z planami, placówka miała za zadanie utrzymać się 12 godzin. Około 200 polskich żołnierzy broniło się przed natarciem liczniejszych, lepiej wyposażonych sił niemieckich aż 7 dni! Skrajnie wyczerpani poddali się gdy zabrakło amunicji.

1 września pracownicy Instytut Pamięci Narodowej odwiedzili 70 grobów Bohaterów z Westerplatte w 50 miejscowościach na terenie całej Polski, w tym o na terenie Powiat Radomski. W naszym regionie, na cmentarzu parafialnym w Iłży spoczywa Władysław Dróżdż – żołnierz 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach, który w marcu 1939 r. został oddelegowany do Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.

Kwiaty na grobie Bohatera w Iłży złożyli i zapalili znicze: wicestarosta radomski Krzysztof Kozera, dr Krzysztof Busse z Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Radomiu i Renata Metzger, dyrektor Powiatowego Instytutu Kultury.

Władysław Dróżdż urodził się 20 lipca 1915 r. w Chwalowicach. Do służby wojskowej został powołany w 1937 r., do 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. 17 marca 1939 r. przybył na Westerplatte w stopniu starszego legionisty jako karabinowy, gdzie 21 maja został mianowany do stopnia kaprala. W czasie obrony walczył w obsłudze wartowni nr l. Był ranny. W niewoli przebywał do 1943 r. w Stalagu I A. Po udanej ucieczce do Pakosławia, ukrywał się na strychu czworaka u brata Stefana. Poszukiwany przez żandarmerię w kwietniu 1943 r., po ujawnieniu się, został skierowany do pracy w ogrodnictwie w pakosławskim majątku znajdującym się pod zarządem niemieckim. 11 stycznia 1945 r. został wywieziony w okolice Wrocławia, gdzie pracował przy naprawie torów kolejowych. 20 czerwca 1945 r. chory i skrajnie wycieńczony powrócił do domu. Zmarł 30 kwietnia 1946 r. W 1994 r. na jego mogile z inicjatywy Związku Harcerstwa Polskiego umieszczono tabliczkę z napisem „Obrońca Westerplatte”.