Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Boom wieczór!!!

26 marca 2024

Niezapomniane przeżycia, wzruszenia, muzyka i moc tradycji – to był piękny wieczór. I bardzo głośny 😀. Dziękujemy wszystkim, którzy go z nami współtworzyli, na czele z iłżeckim barabaniarzami.

Główni bohaterami dzisiejszego spotkania “Siła Tradycji”, w PIK, byli iłżeccy barabaniarze z którymi rozmawialiśmy o kultywowanym tu od stuleci obrzędzie. W nocy z soboty na niedzielę wielkanocną bębiarze wybijając rytm przemierzają miasteczko. – Tak ogłaszamy światu koniec postu, smutku i przybycie Chrystusa i Jego zwycięstwo – mówił Marian Rachudała, szef iłżeckich barabaniarzy. Do PIK przybyli i dzielili się dziś też swoim doświadczeniem w obrzędzie i inni bębniarze iłżeccy: Krzysztof Orczykowski, Tomasz Jeziorski, Marian Rachudała, Aleksander Chudzikowski, Piotr Durasiewicz, Jacenty Godzisz i Łukasz Babula. To właśnie ten ostatni podjął starania o wpisaniem obrzędu na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa, co udało się w lecie 2023 r.

– Zawsze kiedy słyszę iłżeckie barabanienie czuję ogromne wzruszenie. Dziękuję, że kultywujecie tę przepiękną tradycję – mówił obecny na spotkaniu Krzysztof Kozera, wicestarosta radomski.

Długie oklaski dla barabaniarzy rozlegały się podczas wieczoru wielokrotnie.

– Spotkanie z tymi panami to wyjątkowe przeżycie. Zapamiętam je na długo – stwierdził z kolei Piotr Stefański, bębiarz, twórca Otwartego Teatru Perksyjnego. Zespół ten oraz Boom Company, inna bębniarska grupa z Radomia (jej członek Michał Sołśnia sam buduje też rozmaite bębny o czym opowiadał dziś) stawiły się w PIK, by pokazać moc tego instrumentu. I działo się!!!

Oczywiście, jako pierwsi zaprezentowali się iłżeccy barabaniarze, potem zaproszone zespoły, jeszcze dalej wszyscy zebrani poddali się improwizacji i wytupaliśmy oraz wyklaskaliśmy rytm. Emocje, rytm i muzyka zbudowały z nas wielką orkiestrę. Wieczór zakończyło wspólne granie – barabaniarzy na ich zacnym instrumencie i kilkunastu bębniarzy.

Tak, to była bez wątpienia najgłośniejsza impreza w życiu PIK!!! Pobiliśmy też kilka innych rekordów, choćby liczby bębnów na raz grających w Iłży tradycyjny rytm. Dziś podczas spotkania z barabaniarzami grały i kobiety z Otwartego Teatru Perkusyjnego. Po raz pierwszy w historii obrzędu, tradycyjny rytm mogły wybębić i Panie. Hura!

W imieniu barabaniarzy zapraszamy już w najbliższą sobotę do Iłży, o północy z ul. Wójtowskiej rusza pochód i bębnienie, do godz. 6 rano, do rezurekcji. Jak było, od co najmniej XVII w., tak i w 2024 r. się stanie; amen. Taka jest bowiem siła tradycji.

P.S. Z pojedynczych muzyków odwiedzili nas jeszcze: dudziarz i skrzypek