Ułatwienia dostępu

Skip to main content
okładka

„Czas, który idzie” Tadeusza Różewicza

Teresa Niewczas, szefowa Powiatowej Biblioteki Publicznej zachęca do zagłębienia się w poezję i sięgnięcia do „Czas, który idzie” Tadeusza Różewicza. O publikacji, opowiadają jej twórcy.

W ubiegłym roku, 9 października obchodziliśmy setną rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza. Z tej okazji Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego wydała zbiór wierszy poety -„Czas, który idzie”.

Różewicz to poeta z naznaczonego piętnem wojny pokolenia „Kolumbów”. W czasie wojny, od połowy 1943 roku aż prawie do końca 1944 roku, walczył z bronią w ręku w oddziałach Armii Krajowej. Jego przygoda z poezją rozpoczęła się w 1944 roku, kiedy to wraz z bratem wydał (druk na powielaczu) tomik „Echa Leśne”. Późniejsza twórczość Różewicza wielokrotnie nawiązuje do wydarzeń z czasów II wojny. Jednocześnie, jak podkreślają krytycy, twórczość Różewicza jest na wskroś współczesna i realnie odzwierciedla nasze losy i dylematy. Jako świadek epoki nieludzkiego zła tworzy sztukę, która stara się nam pokazać zupełnie coś nowego, do tej pory niewidocznego. Jego słowa brzmią niezwykle autentycznie a nawet przejmująco.

Publikacja „Czas, który idzie” ma charakter bibliofilski. Została zaprojektowana przez profesora Janusza Górskiego, cenionego edytora i grafika, wielokrotnie nagradzanego w konkursach Najpiękniejsza Książka Roku. „Czas, który idzie” znajduje się w zasobach biblioteki PIK. Zapraszamy do niezwykłej lektury, pełnej nie tylko wierszy ale i reprodukcji wspaniałych dzieł sztuki.

https://youtu.be/iPIEh5CSOEE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.