
Człowiek wielu pasji
3 kwietnia 2025
Był obywatelem świata ale i regionalistą. Szczególnie umiłował nasze dawne Kresy Wschodnie. W Jedlni znalazł swoje ulubione miejsce na ziemi.
Festiwal ARS Moriendi zawitał do Pionek. W Miejska Biblioteka Publiczna w Pionkach odbyło się spotkanie wspomnieniowe poświęcone Wojciechowi Pestce – „Rwie się życia przędza…”. Zmarły przed dwoma laty Wojciech Pestka był człowiekiem nietuzinkowym, który zdecydowanie wybijał się na ponadprzeciętność. Gdy w czasach PRL-u otrzymał tzw. „wilczy bilet” i mimo wyższego wykształcenia z rozpoczętym doktoratem nigdzie nie mógł znaleźć pracy, to zajął się rolnictwem chociaż jego wiedza na temat uprawy roli i hodowli zwierząt była znikoma. Zakupił, więc kilka książek i od podstaw zgłębiał agralne tajniki. Gospodarzenie na niewielkim areale nie było jednak jego jedynym zajęciem. Tworzył i pisał a także podróżował.
– Wojtka poznałem ponad dwadzieścia lat temu. Był człowiekiem niezwykle skromnym ale zdecydowanym i uparcie dążącym do celu. Aż trudno uwierzyć, że od dwóch lat nie ma go z nami – wspominał prowadzący pionkowską odsłonę festiwalu ARS Moriendi, Marcin Kępa. O swoim zmarłym mężu wiele mówiła również Danuta Szegda – Pestka – Mało znany epizod z życia Wojtka związany jest z wojną w Ukrainie. Już w 2014 roku przebywał w Ługańsku, gdzie był korespondentem wojennym – mówiła Danuta Szegda – Pestka – Ostrzegano go, aby w rejonie przyfrontowym nie podróżował z aparatem fotograficznym, bo jak zostanie pojmany przez rosyjskich żołnierzy, to rodzina będzie musiała zapłacić około pięciu tysięcy dolarów za jego wykupienie – mówiła dalej.
Wojciech Pestka (1951-2023) to związany z Jednią, Poświętnym i Pionkami poeta, prozaik, tłumacz, scenarzysta, autor m.in. tomików wierszy „Zwykła rozmowa” (1976), „Dziesięć wierszy dla Grosza”(2005) czy bestselerowej trylogii reportaży: „Do zobaczenia w piekle” (2009), „Gdyby Polacy nie byli Polakami” (2019), „Diabelska maszyna do szycia” (2020), czy powieści „Powiedzcie swoim” (2013), na motywach której powstał film fabularny „Klecha” o wydarzeniach radomskiego Czerwca ’76. W 2021 r. ukazała się jego ostatnia książka „Bezsenne”.
Honorowy patronat nad festiwalem ARS Moriendi sprawuje Waldemar Trelka – starosta radomski. Wśród uczestników spotkania obecny był między innymi radny Powiat Radomski Marcin Alot.
A już w najbliższą sobotę, 5 kwietnia zapraszamy do Wierzbicy. W Gminny Ośrodek Kultury w Wierzbicy odbędzie się koncert „Szemrana miłość”. Zapraszamy. Wstęp wolny.