Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Cztery Pory Roku w Pionkach

20 listopada 2023

„Cztery pory roku” to cykl koncertów muzyki klasycznej, które organizuje Powiatowy Instytut Kultury.

W Pionkach w kościele pod wezwaniem Św. Barbary „Cztery pory roku” gościły już dwukrotnie. W połowie 2022 roku pięknie wybrzmiały dźwięki dawnej muzyki w wykonaniu  „Schola Sancti Ioannis”. Kilka miesięcy później w lutym tego roku słuchaliśmy przepięknego wykonania utworów Antonio Vivaldiego. Teraz 26.11.2023 roku o godzinie 13.00 ponownie zabrzmią utwory  weneckiego kompozytora epoki baroku. Przygotowania do koncertu już trwają, muzycy: Marcin David Król (skrzypce), Lucjan Szaliński-Bałwas (skrzypce), Michał Zaborski (altówka), Piotr Gach (wiolonczela) ćwiczą i stroją instrumenty. Oczywiście przygotowywany jest również klawesyn przy, którym zasiądzie Paulina Tkaczyk – Cichoń.

Klawesyn to przodek dzisiejszego fortepianu, podobny do niego z wyglądu. Dźwięki klawesynu powstają w wyniku szarpnięć strun spowodowanych ruchem piórek (często wykonanych z kawałków skóry) połączonych specjalnym mechanizmem z klawiaturą. Pierwsze wzmianki o klawesynie pochodzą z XV wieku. Ten konkretny instrument został wykonany w Anglii na specjalnie zamówienie Pauliny Tkaczyk – Cichoń.

Współorganizatorem koncertu „Cztery Pory Roku” jest obok Powiatowego Instytutu Kultury, Diecezjalna Komisja ds. Śpiewu i Muzyki Kościelnej i doglądający z jej strony wydarzeń ks. Dariusz Sałek.

Honorowy patronat nad cyklem sprawują: Bp Marek Solarczyk i Waldemar Trelka – starosta radomski.

Patronat medialny – Radio Plus Radom.