Ułatwienia dostępu

Skip to main content
Narodowe Czytanie

Czytamy, narodowo! (i romantycznie)

Powiatowo, 3 września (sobota) zapraszamy do Wierzbicy na Narodowe Czytanie. W „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza zagłębimy się w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym. Start o godz. 10.30.

„Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą” – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do włączenia się do akcji Narodowego Czytania.

– Oczywiście, odpowiedzieliśmy na apel Prezydenta i czytamy. Po raz pierwszy, powiatową odsłonę akcji Narodowego Czytania przygotowaliśmy w Skaryszewie, w ubiegłym roku. Teraz będziemy w Wierzbicy – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.

Chętnych do udziału w powiatowej odsłonie Narodowego Czytania zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń na adres biblioteka@pik.radom.pl prosimy przesyłać do środy (do 31 sierpnia), do godz. 12. Miłośnikom Mickiewicza i literatury, chcemy bowiem zaproponować określone fragmenty „Ballad i romansów” do odczytania w Wierzbicy.

Inscenizacje fragmentów „Ballad i romansów”, na nasze Czytanie,  szykuje Stowarzyszenie Teatr Resursa.   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.