Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Czytamy w Zakrzewie

9 września 2023

W dniu 9 września 2023 r. jak kraj długi i szeroki trwa wielkie, narodowe czytanie „Nad Niemnem”. My czytamy w Gminna Biblioteka Publiczna w Zakrzewie, gdzie razem przygotowaliśmy powiatowo – gminną odsłonę akcji.

Wystartowaliśmy jeszcze przed południem, w końcu powieść Elizy Orzeszkowej liczy sobie kilka tomów i mnóstwoooooooo stron 🙂 No, ale przecież to w „Nad Niemnem” przeczytaliśmy, że:” Zawsze jest pora i widzieć i mówić prawdę”. Że dobrą drogą zmierzamy, upewnił nas list, na okoliczność „Narodowego Czytania” przez Prezydenta RP wystosowany. Odczytała go Halina Lewandowska, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Zakrzew.

Na początek ruszyła miejscowa młodzież na czele z Agatą Brandys, wicedyrektorką PSP im. Jana Kochanowskiego w Zakrzewie. Potem bibliotekarki pod wodzą dyrektorki Zofii Maj. Gdy głos im słabnąć począł, zaraz w sukurs ruszył ks. Ireneusz Kosecki, proboszcz zakrzewskiej parafii. Całkiem i możliwe, że mówiąc do dyrektorki: „Co tam! Ja panience powiem, że nie trzeba nadmiar troskać się i smęcić. Są na świecie złe ludzie, są i dobre. Podczas smętno bywa, a podczas może być i wesoło. Najgorsza to jest rzecz, kiedy człowiek nic nie robi, a tylko o swoich biedach myśli!”.

Wszystkiemu bacznie przyglądała się, z portretu, główna sprawczyni dzisiejszego zamieszania. A i my popatrywaliśmy, co i rusz w nieco surowe oblicze Autorki, niemo jeno pytając: dobrze nam idzie? „Szczęście wywyższa, szczęście poniża, wszystko na świecie czasowe i przemijające…” – dobiegło od strony fotografii. Czytaliśmy więc dalej, a przed szereg występowały teraz dyrektorki przedszkoli z Zakrzewa i Bielichy: Magdalena Chałubińska – Przybysz i Jolanta Golus.

A że warto utwierdzał nas i obecny na sali Przewodniczący Rady Gminy Zakrzew Janusz Stawczyk.

Zmieniali się kolejni czytający, a nam zaś oddech biorąc przed kolejnymi rozdziałami, zdarzyło się i w okna popatrzeć, a wtedy myśleliśmy: „W każdej fali powietrza światła, woni, w każdym kamyku przydrożnym i każdej trawie polnej, w liniach każdego ludzkiego oblicza i westchnieniu każdej piersi ludzkiej tkwi cząstka duszy świata niewidzialnymi nićmi połączona z duszą artysty i w ruch ją wprawiać mogąca”.

W rozmarzeniu wielkiem utwierdził wszystkich występ polskiego zespołu, co prawie z „Nad Niemnem” bo z Mejszagoły w rejonie wileńskim przybył. Swoje zrobił pogrążajac nas już całkiem w błogości – tort zacny.

A teraz – na Kowalę!!! Od godz. 15 czekamy tam na Państwa na „Kowala Challenge” czyli ma mocno odlotowym pikniku ku czci Żwirki i Wigury. To dopiero będzie się działo!!!!!!