Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Czytamy w Zakrzewie

21 sierpnia 2023

9 września zapraszamy, razem z Gminna Biblioteka Publiczna w Zakrzewie do udziału w „Narodowym Czytaniu”. W tym roku będzie to „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Chętnych do wspólnego zagłębienia się w barwny świat powieści, prosimy o zgłaszanie się do biblioteki w Zakrzewie, tel. 48 326 04 64, bilioteka@zakrzew.pl, do 1 września br.

W 1884 r. ówczesne czasopismo „Tygodnik Powszechny”, zamówiło u Elizy Orzeszkowej, powieść społeczną, która miałaby obejmować tematykę relacji między starszym i młodszym pokoleniem oraz stosunków między różnymi warstwami społecznymi. Już kilka miesięcy potem, redakcja zapowiadała publikację o chwytliwym tytule – „Mezalians”.

Z czasem, autorka rozszerzyła jednak powieść o kolejne wątki obok miłości Justyny i Jana, kolejne postaci i problemy, zmienił się i tytuł.

W 1887 r. czasopismo ruszyło z drukiem utworu w odcinkach, a w 1888 r., czyli 135 lat temu trzy tomy „Nad Niemnem” ukazało się w formie książki.

Powieść pełna jest nie tylko opisów przyrody, ale i muzyki. Żyje nią ojciec Justyny, ona sam też muzykuje, przepięknie śpiewa Jan, pieśni towarzyszą pracom w polu, oczywiście tętni muzyką i wesele Elżuni w ostatnim tomie. Nie zabraknie więc i muzyki na naszym czytaniu. A będzie ona prosto z Litwy. Nasze zaproszenie do występu 9 września przyjął polski zespół „Mejszagolanki” z Mejszagoły w rejonie wileńskim. Jasne więc, że nasze czytanie wypadnie śpiewająco.