Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Czytnik bez tajemnic

23 lutego 2024

W piątek w siedzibie starostwa Powiat Radomski odbyło się szkolenie dla bibliotekarzy dotyczące nowych technologii.

Dzięki Powiatowemu Instytutowi Kultury każda z trzynastu bibliotek Powiatu Radomskiego otrzymała za darmo czytnik e-booków. Na razie na rok na zasadzie wypożyczenia, a później, jak program się sprawdzi biblioteki wyrażą zainteresowanie, czytniki staną się ich własnością. Oczywiście już od kilku lat PIK wykupuje i udostępnia bezpłatnie kody do platformy LEGIMI.

Ważne, aby ludzie chcieli czytać. Współpracujemy ze wszystkimi bibliotekami na terenie powiatu i staramy się, aby nasza oferta była nie tylko atrakcyjna ale przede wszystkim trafiła w oczekiwania odbiorców – mówił Waldemar Trelka – starosta radomski, który przywitał przybyłych bibliotekarzy.

Praktyczną część szkolenia przeprowadził współpracujący z PIK Robert Celuch, który na co dzień uczy informatyki w iłżeckim liceum. Na konkretnych przykładach przekonywał, że korzystanie z czytnika nie jest trudne.

– Każdy kto na co dzień używa smartfona bez problemu poradzi sobie również z czytnikiem e-booków – mówił Robert Celuch. Dodatkowo każda biblioteka otrzyma specjalny film instruktażowy, w którym jeszcze raz wszystko zostanie wyjaśnione. A więc nie ma się czego bać. Włączmy, logujemy się do systemu LEGIMI, pobieramy wybraną przez siebie książkę i korzystamy. A do samego czytania e-book nie musi już być podłączony do internetu.

– Czytnik działa wówczas jak elektroniczny atrament – mówił dalej Robert Celuch. Podczas spotkania był również czas na omówienie bieżących zagadnień dotyczących pracy bibliotek. Mówiła o tym Teresa Niewczas z Powiatowego Instytutu Kultury – Powiatowej Biblioteki Publicznej. Cierpliwie tłumaczyła, jak trzeba było to rozwiewała wszelkie wątpliwości i zachęcała do większej aktywności na płaszczyźnie kultury czytania.

A już w marcu planujemy odwiedzić wszystkie biblioteki na terenie Powiatu Radomskiego, Oczywiście nasz „tour de bibliotek” ma związek z czytnikami i klubami e-czytelników.