Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Dobre, bo polskie

14 sierpnia 2024

DOBRE, bo POLSKIE – pod takim hasłem, w ramach festiwalu „Ikony Wolności” zapraszamy na potańcówki do trzech wsi na terenie Powiat Radomski.

Muzyka ludowa służy nie tylko rozrywce. Jest też niezmiernie ważnym nośnikiem narodowej kultury, ducha, więc i jej obecność na wydarzeniu „Ikony Wolności” jest jak najbardziej na miejscu. 16 – 17 będziemy wywijać na dechach w: Suskowoli (gmina Pionki), Rudzie Małej (gmina Kowala) i Grzmucinie (gm. Gózd), a w tany poprowadzą tamtejsze koła gospodyń wiejskich. Wstęp wolny.

Kapela Piotra Bińkowskiego z Domaniowa gra 16 sierpnia w Suskowoli przy stadionie. Zapraszamy od godz. 18.

Kapela Bursów 16 sierpnia bawi nas od godz. 17 na placu przy OSP w Rudzie Małej (gm. Kowala). Muzycy grają żywiołowe, porywające słuchaczy oberki, polki i mazurki. Często też współpracują z innymi zespołami. Ostatnio, kapela Bursów zajęła I miejsce na tegorocznym, prestiżowym, 58. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym!!! Pochodzą zza przysłowiowej miedzy Powiatu Radomskiego, bo z Chronowa (gm. Orońsko, pow. Szydłowiecki).

17 sierpnia w gm. Gózd w Grzmucinie (Grzmucin 39a), od godz. 19 gra kapela Foktów. Kapela wykonuje przede wszystkim tradycyjną muzykę regionu radomskiego. W swoim repertuarze ma mazurki, polki, oberki, walczyki. Występuje na różnych przeglądach i festiwalach zdobywając uznanie wśród znawców tej muzyki. Do tej pory zdobyła kilkanaście nagród i wyróżnień, także na festiwalu w Kazimierzu.

O tym jak kiedyś grano, tak mówi Waldemar Fokt:

– Graliśmy na weselach. Dawniej wesela były inne. Dochodziło często do bójek, wtedy muzykanci musieli tak grać aby uspokoić bijących się gości weselnych. Grało się w izbach, w których czasem było klepisko. Jak założyło się do gry białą koszule, to rano była kolorowa od kurzu, tak tańcowali ludzie. Grało się dużo i bez większych przerw do rana, potem trochę snu i na drugi dzień od nowa.

W Grzmucinie będzie grane do północy 😊

Honorowy patronat nad festiwalem “Ikony Wolości” sprawuje Waldemar Trelka – starosta radomski.

Pełen program festiwalu (14 – 20 sierpnia) na https://www.pik.radom.pl/trzecia-edycja-festiwalu-ikony…/

Za pomoc w realizacji potańcówek „Dobre, bo polskie” dziękujemy Mgok Skaryszew oraz KGW w Suskowoli, Rudzie Małej i Grzmucinie.

Zdjęcie kapeli Foktów i wypowiedź – ze strony: LGD „Razem dla Radomki”