Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Dumnie i godnie

11 listopada 2023

Dumnie i godnie Powiat Radomski uczcił 105. rocznicę odzyskania niepodległości. Samorząd powiatowy patriotyczne uroczystości zorganizował między inny w Jedlni oraz w parafii pod wezwaniem Św. Idziego w Suchej.

Po stu dwudziestu trzech latach zaborów jedenastego listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość.

– Gdy tuż za naszą wschodnią granicą toczy się okrutna wojna jeszcze bardziej cenimy wolność i niepodległość. Musimy, bowiem pamiętać, że wolność nie jest dana raz na zawsze – mówiła między innymi podczas uroczystości patriotycznych członek zarządu powiatu radomskiego Ewa Tkaczyk

Wcześniej na starym cmentarzu w Jedlni, gdzie spoczywają snem wiecznym uczestnicy Powstania Styczniowego oraz ksiądz Józef Gacki – historyk ziemi radomskiej i powstaniec z 1863 roku Ewa Tkaczyk oraz radni gminy Pionki: Piotr Krakowiak – Radny Gminy Pionki i Sebastian Sałek złożyli wieńce oraz zapalili znicze.

Podczas mszy świętej w parafii Św. Idziego, którą celebrował ksiądz proboszcz Krzysztof Pająk obecni byli przedstawiciele szkół podstawowych z Augustowa, Lasek, Suchej oraz Suskowoli. Nie zawiedli również strażacy z OSP Sucha i OSP Czarna, którzy dodatkowo wzmocnieni zostali Młodzieżową Drużyną Pożarniczą. Samorząd gminy reprezentował wójt Mirosław Ziółek.

Po mszy odbył się koncert „Biało – czerwona klasyka” w wykonaniu ROKduo: Marcin David Król i Lucjan Szaliński – Bałwas. Już w pierwszym utworze można było poczuć patriotyczną nutę. W interpretacji na instrumenty smyczkowe usłyszeliśmy „Pożegnanie ojczyzny” Michała Ogińskiego. Gdy zagrali „Rotę” Marii Konopnickiej wszyscy wstali i chóralnie śpiewali tę patriotyczną pieśń. Można było zauważyć łzy wzruszenia.

– Wspaniały koncert i wspaniała muzyka. W końcu kultura elitarna zawitała i do nas – mówiła tuż po koncercie jedna z wyraźnie wzruszonych uczestniczek.