13 października (czwartek) zapraszamy, razem z Instytut Pamięci Narodowej, do Iłży. Będą wystawy, prelekcje, ale i historia w wydaniu wirtualnym czyli „Gra szyfrów”. O działalności IPN opowie prezes – dr Karol Nawrocki.

Start przygody z historią w Iłży o godz. 10. Wtedy to przy ul. Orła Białego 3 (przed domem kultury) stanie wielki mobilny showroom i odpalimy „Grę Szyfrów”. To projekt gamingowy przygotowany jako gra FPP (first person perspective), składająca się z trzech misji. Opisują one przebieg wojny polsko-bolszewickiej oraz wpływ polskiej kryptologii na jej zwycięski finał. Każdy z nas może złamać bolszewickie szyfry i zniszczyć sowiecki pociąg pancerny. Do godz. 13 w grze mogą brać udział szkolne, zorganizowane grupy; w godz. 13 – 16 – każdy chętny.

Od godziny 10 warto też odwiedzić Centrum Kultury i Turystyki w Iłży (budynek domu kultury). O działalności IPN w dziedzinie nauki oraz edukacji opowie prezes dr Karol Nawrocki. Potem, bardziej lokalnie, o pracy Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Radomiu.Prof. Sebastian Piątkowski wygłosi prelekcję „O odkrywaniu tego, co ważne…”; prof. Marek Wierzbicki opowie „O Przystankach Historia w Puszczy Kozienickiej i w Pelagowie” a dr Krzysztof Busse „O perełkach Archiwum Pełnego Pamięci i nie tylko…”.

O godz. 11.30 zaplanowano pokaz archiwalnego, unikatowego filmu z 1927 r. „Z wycieczki Stowarzyszenia Weteranów do Polski”, który jest zapisem, odrestaurowanym cyfrowo, odwiedzin Ojczyzny przez kombatantów, ochotników amerykańskiej Polonii, walczących w tzw. „Błękitnej Armii” gen. Józefa Hallera sformowanej we Francji w 1917 r. Film przedstawia unikatowe obrazy miast Polski, m.in. Krakowa, Gdyni, Poznania, Lwowa, Wilna, Łodzi i Warszawy, zarejestrowane dziewięć lat po odzyskaniu niepodległości.

W kuluarach będzie prezentowana wystawa stworzona przez pracowników Delegatury IPN w Radomiu pt. ” Zwycięstwo będzie twoją nagrodą… Polskie Państwo Podziemne w regionie radomskim w latach 1939-1945.”, której znaczna część poświęcona została Ziemi Iłżeckiej. A przed Powiatowym Instytutem Kultury, w „Galerii na Płocie” (ul. Jakubowskiego 5) ostatnia szansa na zapoznanie się wystawą IPN o Ignacym Paderewskim.

W Malinowym deszcz...
Skip to content