Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Dzień Niepodległości

Wolność nie jest dana nam raz na zawsze – prawda ta jest jak najbardziej warta przypomnienia właśnie w Trablicach (gmina Kowala), gdzie spotkamy się 11 Listopada. To tu w latach 1961-1976 r. pełnił kapłańska posługę ks. Roman Kotlarz. Za swoją patriotyczną postawę, upominanie się o godność poniżanych przez ówczesne władze robotników, był szykanowany przez PRL-owskie władze. Prześladowanie nasiliły się po Radomskim Czerwcu’76. W sierpniu 1976 r. ks. Kotlarz zmarł w niewyjaśnionych do końca okolicznościach.

11 Listopada o godz. 12 w kościele w Trablicach odbędzie się msza św. za Ojczyznę. Podczas niej w koncercie pieśni patriotycznych zaprezentują się Agata Bieńkowska (wocal) i Patryk Walczak (akordeon). Po mszy nastąpi złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą ks. Kotlarza. Potem, będzie można zwiedzać z przewodnikiem, Izbę Pamięci ks. Kotlarza, mieszczącą się w budynku dawnej plebanii.

Artyści, których zaprosiliśmy do Trablic przedstawią swoje interpretacje pieśni patriotycznych. Patryk Walczak to utalentowany muzyk – akordeonista, kompozytor i aranżer. Urodził się w 1988 r. w Radomiu, ukończył Instytut Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Z regionem radomskim związana jest i wokalista Agata Bieńkowska – pochodzi z gminy Wieniawa, w Radomiu ukończyła liceum i szkołę muzyczną. Potem ukończyła Akademię Muzyczną w Gdańsku i Państwowe Studium Wokalno-Aktorskie przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Artystka ma na swoim koncie wiele ról musicalowych m.in. w „Mamma Mia” w Teatrze Roma. 

Na obchody Dnia Niepodległości w Trablicach zapraszają: starosta radomski Waldemar Trelka, Instytut Pamięci Narodowej. Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Kowala, parafia MB Częstochowskiej w Trablicach i oczywiście Powiatowy Instytut Kultury. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.