Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Eksplozja wystaw

[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”4.16″ global_colors_info=”{}”][et_pb_row _builder_version=”4.16″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.16″ custom_padding=”|||” global_colors_info=”{}” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_text _builder_version=”4.16″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}”]

Nasza „Galeria na Płocie” dzięki współpracy z kolejnymi partnerami, rozwija się. W tym tygodniu zawitała aż w trzech miejscach powiatu, do: Skaryszewa, Jastrzębi i Pionek.

Ekspozycja „Zbrodnia nieukarana – łagry sowieckie” zaingurowała działalność Galerii „Na Płocie” w Pionkach. – „Pamięć historyczna buduje naszą tożsamość narodową. Obowiązkiem Państwa Polskiego, w tym placówek oświatowych, jest przekazywanie prawdy o dramatycznej przeszłości ludzi żyjących w komunistycznym imperium zła, w ZSRR” – powiedział dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej w Pionkach Rafał Kącki otwierając wystawę. Przygotowana przez IPN ekspozycja dostępna będzie do końca maja przy budynku szkoły w Pionkach, ul. Aleje Lipowe 23.

Jan Czarnecki, zdjęcia jego grupy fotograficznej oraz wiersze jego autorstwa goszczą w Skaryszewie jako „Retrospekcje. Powiat Radomski”. Ta wzruszająca ekspozycja jest oryginalnym opisem Ziemi Iłżeckiej, a w szczególności Chwałowic, gdzie powstała większość zdjęć. Jest też jednak uniwersalną opowieścią o zmianach, które zaszły w drugiej połowie XX wieku na Ziemi Radomskiej.  

Ekspozycję można podziwiać na ogrodzeniu parafii św. Jakuba Apostoła, na rogu ulicy Mickiewicza oraz Rynku w Skaryszewie. „Galerii na płocie”. Serdecznie dziękujemy parafii, a za pomoc także MGOK Skaryszew. Wystawę można oglądać do 24 kwietnia.

Po Jastrzębi wędruje z kolei ekspozycja „Walka o Duszę Narodu” ukazująca prześladowania Kościoła w latach 60. XX w. w Polsce i przypominająca kardynała Stefana Wyszyńskiego. Najpierw była do obejrzenia w kościele w Jastrzębi, teraz trafiła do ,,Galerii na Płocie”, przed biblioteką. Wystawę można oglądać do połowy kwietnia. Ekspozycję przygotował IPN. 

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”4.16.0″ _module_preset=”default”][et_pb_column _builder_version=”4.16.0″ _module_preset=”default” type=”4_4″][et_pb_gallery _builder_version=”4.16.0″ _module_preset=”default” gallery_ids=”2562,2561,2560,2559″ show_title_and_caption=”off” show_pagination=”off” box_shadow_style_image=”preset2″ hover_enabled=”0″ sticky_enabled=”0″][/et_pb_gallery][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.