Nasza „Galeria na Płocie” dzięki współpracy z kolejnymi partnerami, rozwija się. W tym tygodniu zawitała aż w trzech miejscach powiatu, do: Skaryszewa, Jastrzębi i Pionek.

Ekspozycja „Zbrodnia nieukarana – łagry sowieckie” zaingurowała działalność Galerii „Na Płocie” w Pionkach. – „Pamięć historyczna buduje naszą tożsamość narodową. Obowiązkiem Państwa Polskiego, w tym placówek oświatowych, jest przekazywanie prawdy o dramatycznej przeszłości ludzi żyjących w komunistycznym imperium zła, w ZSRR” – powiedział dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej w Pionkach Rafał Kącki otwierając wystawę. Przygotowana przez IPN ekspozycja dostępna będzie do końca maja przy budynku szkoły w Pionkach, ul. Aleje Lipowe 23.

Jan Czarnecki, zdjęcia jego grupy fotograficznej oraz wiersze jego autorstwa goszczą w Skaryszewie jako „Retrospekcje. Powiat Radomski”. Ta wzruszająca ekspozycja jest oryginalnym opisem Ziemi Iłżeckiej, a w szczególności Chwałowic, gdzie powstała większość zdjęć. Jest też jednak uniwersalną opowieścią o zmianach, które zaszły w drugiej połowie XX wieku na Ziemi Radomskiej.  

Ekspozycję można podziwiać na ogrodzeniu parafii św. Jakuba Apostoła, na rogu ulicy Mickiewicza oraz Rynku w Skaryszewie. „Galerii na płocie”. Serdecznie dziękujemy parafii, a za pomoc także MGOK Skaryszew. Wystawę można oglądać do 24 kwietnia.

Po Jastrzębi wędruje z kolei ekspozycja „Walka o Duszę Narodu” ukazująca prześladowania Kościoła w latach 60. XX w. w Polsce i przypominająca kardynała Stefana Wyszyńskiego. Najpierw była do obejrzenia w kościele w Jastrzębi, teraz trafiła do ,,Galerii na Płocie”, przed biblioteką. Wystawę można oglądać do połowy kwietnia. Ekspozycję przygotował IPN. 

W Malinowym deszcz...
Skip to content