Ułatwienia dostępu

Skip to main content

„EO90” wystawa

8 lipca 2024

„EO90” czyli czeska i słowacka grafika w „Galerii na Piętrze”. Zapraszamy 13 lipca 2024 r. (sobota) na wernisaż nowej wystawy.

Ekspozycja powstała, by uhonorować 90. rocznicę urodzin nestora czeskich grafików profesora Eduarda Ovčáčka (1933-2022). Niestety, rok wcześniej Artysta zmarł, przez co wystawa stała się rodzajem przyjacielskiego pro memoria, symbolem pamięci o osobie, która miała niezaprzeczalny wpływ na działalność artystyczną kilku pokoleń czeskich i słowackich artystów.

Twórczość Eduarda Ovčáčka w Polsce nie jest powszechnie znana, a szkoda. Jego aktywności artystyczne były bardzo rozległe, począwszy od grafiki klasycznej, serigrafii, kolażu, wszelkiego rodzaju akcji artystycznych, instalacji, poezji wizualnej i konkretnej, grafik strukturalnych, a skończywszy na grafice cyfrowej. Wystawa „E090” po raz pierwszy pokazana była w 2023 r. w Ostrawie w Czechach. Brał w niej udział m.in., jako jedyny Polak, prof. Adam Romaniuk. Artysta zaprzyjaźniony z „Galerią na Piętrze” PIK (w ubiegłym roku prezentowaliśmy w PIK prace prof. Romaniuka) zaproponował przeniesienie ekspozycji do Iłży. Propozycję przyjęliśmy z radością, o to rzadka dla widza naszej galerii szansa na zapoznanie się z ciekawą twórczością graficzną naszych południowych sąsiadów.

Zapraszamy 13 lipca (sobota) o godz. 17 do „Galerii na Piętrze” PIK, Iłża, ul. Jakubowskiego 5, wstęp wolny, na wernisaż. Obiecali się na nim pojawić niektórzy (na wystawie są prace 30 Artystów) z Twórców. Kuratorem wystawy w PIK jest Mariusz Dański.

Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawuje Waldemar Trelka – starosta radomski.

A po wernisażu zapraszamy na koncert „W Malinowym”. Szczegóły muzyczne – jutro. Zapewniamy, warto z nami spędzić sobotnie, artystyczne, popołudnie!