Rozpoczęliśmy prace nad dokumentem o słynnym śpiewaku i miłośniku folkloru. Pierwsze nagrania powstały w Iłży, 17 lipca podczas corocznego festiwalu im. Józefa Myszki.

Józef Myszka urodził się w 1928 r. w Błazinach koło Iłży. Zgromadził ogromny repertuar dawnych pieśni i przyśpiewek regionalnych. Wykonywał je zarówno sam, jak i z założonymi przez siebie zespołami. Koncertowali w Polsce, także w NRD i Czechosłowacji. Podczas próby zespołu, 19 lipca 1964 r. w Warszawie, Myszka został pobity, zmarł 21 lipca. To oczywiście tylko bardzo skrócony rys życia wybitnego śpiewaka. Więcej opowiemy w filmie. Jesteśmy przekonani, że Józef Myszka zasłużył na takie upamiętnienie.

Nagrywaliśmy podczas festiwalu, spotkaliśmy się też z krewnymi muzyka: Zofią Sobczyk i Krystyną Myszką, które podzieliły się wspomnieniami. Wkrótce, kolejne zdjęcia. Na premierę dokumentu mamy zamiar zaprosić jeszcze w tym roku. Trzymajcie kciuki za naszą pierwszą produkcję. Dokument reżyseruje Piotr Buczak, który ma już na swoim koncie podobne produkcje, przybliżające osoby ważne dla historii Radomia.

A o kim Państwo chcieliby zobaczyć film? Opowieść o kim z zasłużonych dla regionu, Powiatu Radomskiego, dla jego rozwoju, kultury proponujecie przygotować jako kolejną?

W Malinowym deszcz...
Skip to content