Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Fredro w PIK!

5 sierpnia 2023

Niedzielny (6 sierpnia 2023 r.) spektakl Teatr Resursa „Fredro, Mocium Panie” pokażemy w siedzibie Powiatowego Instytutu Kultury, Iłża, ul. Jakubowskiego 5. Zapraszamy na godz. 18.

Piękny ogród przy ul. Podzamcze 38, czyli Malinowy, namókł nam potężnie i raczej nie wyschnie do jutra, bo słońce udało się właśnie na wakacje w ciepłe kraje. W żadnym razie nie odwołujemy jednak zaplanowanego na 6 sierpnia wydarzenia. Odbędzie się ono pod dachem, naszym dachem – ul. Jakubowskiego 5, siedziba PIK w Iłży.

To tu zapraszamy razem z Teatrem Resursa na szybką podróż przez komedie Aleksandra Fredry. Będą wątki z: „Dam i huzarów”, „Ślubów panieńskich”, „Ciotuni”, „Dwóch blizn”, czy „Świeczka zgasła”. Scenariusz i reżyseria – Robert Stępniewski. Wstęp wolny.

Utwory Fredry, mimo że od ich powstania minęło już szmat czasu, nadal bawią doskonale. I to by już starczyło za powód, czemu po nie sięgamy. Ale jest jeszcze jedno wytłumaczenie – rok 2023 ogłoszony został Rokiem Fredrowskim; 230. Iat temu przyszedl na świat Aleksander Fredro.

Skoro jesteśmy przy rocznicach, to warto wspomnieć o jeszcze jednej. 200 lat temu, w Iłży została założona fabryka fajansu Lewi Zeliga Sunderlanda. Dom Sunderlandów dalej stoi przy ul. Podzamcze 38, a za nim rozciaga się, doskonale znany Państwu, słynny z „Malinowego Chruśniaka” Bolesława Leśmiana, ogród. To tu, od dwu sezonów, dzieku uprzejmości właściciela Tadeusza Bilskiego i firmy LBB PAPIER, działamy.

Z okazji jubileuszu utworzenia fabryki wystawę przygotowało Muzeum Regionalne w Iłży im. Adama Bednarczyka. Otwarcie – 5 sierpnia, godz. 17.

Coś nam mówi, że słońce niebawem wróci z wakacji w Egipcie i że jeszcze spotkamy się w te wakacje w Malinowym 😀.

Tymczasem zapraszamy, celem wprowadzenia się w odpowiednie klimaty, do zerknięcia na zdjęcia z premiery „Fredro, Mocium Panie”. Zapewniamy, w niedzielę (6 sierpnia) godz. 18, w PIK, będzie również uroczo.

A w bonusie rocznicowym – ilustracja „Spodeczek z czerwonym brzegiem i niebieskim ornamentem na dnie, wyrób fabryki fajansu Sunderlanda w Iłży – widoki z góry i z boku, ze zbiorów Stanisława Ursyn-Rusieckiego” (ilustracją z cyfrowych zasobów Muzeum Narodowego w Warszawie).