Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Galeria na płocie

26 stycznia 2023

Dawne śniegi już stopniały, nowe jeszcze nie napadały 😊, czyli czas jest dobry by odwiedzić nasze plenerowe galerie rozsiane po całym Powiat Radomski. Zapraszamy, razem z Instytut Pamięci Narodowej Oddział Lublin i lokalnymi partnerami.

W Zakrzewie, ekspozycja przy kościele pozwala zapoznać się lepiej z życiem Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wystawę współorganizują: Gminna Biblioteka Publiczna w Zakrzewie I Parafia św. Jana Chrzciciela w Zakrzewie.

Inny polski duchowny, św. Maksymilian Maria Kolbe jest bohaterem wystawy plenerowej w Jedlni -Letnisku , w „Ogrodzie z historią”, przy promenadzie biegnącej wzdłuż zalewu. „Ogród z historią” to projekt PIK i rodziny Chrzanowskich (Jerzy Chrzanowski, Grażyna Chrzanowska) właścicieli terenu. Niech no tylko nadciągnie wiosna, a w ogrodzie zacznie się dziać jeszcze więcej. Już planujemy atrakcje!

W gminie Wolanów aż dwie prezentacje. O Ignacym Janie Paderewskim opowiada wystawa na płocie przy PSP im. Mikołaja Kopernika w Bieniędzicach; o Polakach ratujących Żydów podczas II – przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II przy ul. Kolejowej w Wolanowie.

Parterem wystaw jest Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Wolanowie.

Także dwie wystawy są obecne w gminie Jedlińsk. Ekspozycja poświęcona Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu zagościła w Wierzchowinach koło Jedlińska na płocie PSP im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wierzchowinach; zaś w Jedlińsku na ogrodzeniu

Gminna Biblioteka Publiczna w Jedlińsku można zapoznać z biografią cichociemnego, oficera Armii Krajowej Jana Piwnika „Ponurego”.

W Jastrzębi, na ogrodzeniu Gminna Biblioteka Publiczna w Jastrzębi, mieszkańcy tej gminy mogą poznać sylwetkę generała Stefana Roweckiego „Grota”, dowódcy Armii Krajowej, a w pobliskim Owadowie na płocie Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Owadowie im. Danuty Siedzikówny „Inki” wciąż można obejrzeć wystawę poświęconą patronce szkoły.

Przy drodze krajowej z Radomia do Rzeszowa, tuż przed wjazdem na obwodnicę Iłży, na płocie w Krzyżanowicach, przed tamtejszą Biblioteka Publiczna Filia Krzyżanowice (filia Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Iłży) niedawno zawisła wystawa poświęcona jednemu z Ojców Niepodległości, działaczowi ruchu ludowego, trzykrotnemu premierowi Rzeczypospolitej Polskiej – Wincentemu Witosowi.

Dziękujemy właścicielom posesji za ich udostępnienie, partnerom – za zaangażowanie.