
Ikony w Iłży
Koncert, warsztaty i wystawa – oto wydarzenia festiwalu „Ikony Wolności” w Iłży.
W ramach festiwalu, w Iłży, w kościele św. Ducha, 16 sierpnia o godz. 18 odbędzie się koncert „Panu śpiewajmy!” Żeńskiego Zespołu Muzyki Cerkiewnej „Armonia” z Warszawy. Wstęp wolny.
Żeński Zespół Muzyki Cerkiewnej „Armonia” prowadzi swą działalność od 2018 roku, występując podczas licznych koncertów oraz nabożeństw. Najważniejszą inspirację istnienia kolektywu, stanowi szeroko pojęta, prawosławna tradycja liturgiczna, stanowiąca źródło doboru repertuarowego. Ze względu na jednorodny charakter zespołu, szczególną rolę odgrywają tutaj utwory tradycji monasterskich jak i transkrypcje klasycznych kompozycji cerkiewnych. Poza tym, istotną płaszczyzną poszukiwań muzycznych stanowi spuścizna śpiewu prawosławnego dawnej Rzeczpospolitej, z uwzględnieniem specyfiki najstarszych monodii oraz pieśni paraliturgicznych i kolęd. „Armonia” funkcjonuje również w celu zachowywania żywej, lokalnej tradycji swoich przodków, co wiąże się z nieustającym poszukiwaniem impulsów twórczych w źródłach przekazu ustnego.
Zespół „Armonia” kilkukrotnie występował podczas Międzynarodowego Festiwalu „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej”, gdzie w 2020 roku zdobył wyróżnienie, a podczas 40, jubileuszowej edycji w 2021 roku, II nagrodę; był też zaproszony do koncertu kolęd na zamku królewskim w Warszawie. Założycielką i inicjatorką zespołu jest dyrygentka Aleksandra Szymaniuk.
16 i 17 sierpnia, także w ramach festiwalu, w PIK, obędą warsztaty pisania ikon prowadzone przez radomską grupę ikonopisów „Spotkania z Ikoną”.
Grupa powstała w 2013 roku, po wystawie „Drogi Ikony” zorganizowanej podczas Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. W skład grupy wchodzą osoby, które rozpoczęły „drogę ku światłu ikony” w Warszawie, pod kierunkiem o. Jacka Wróbla SJ, założyciela „Drogi Ikony”. Dołączają zaś do nich uczestnicy kolejnych edycji warsztatów ikonopisania, prowadzonych przez założycieli i liderów grupy. Są to zarówno profesjonaliści jak i amatorzy, ale wszyscy jednakowo starają się zachować w malarstwie kanon ikonograficzny, utrwalony wielowiekową tradycją.
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Obowiązują jednak zapisy, w PIK, tel.365 – 48 – 38, albo osobiście w godz. 8 – 16, ul. Jakubowskiego 5.
17 sierpnia o godz. 18 w PIK, w „Galerii na Piętrze” – otwarcie wystawy ikon radomskiej grupy ikonopisów oraz pokaz prac powstałych podczas warsztatów.
Zapraszamy także do odwiedzenia w „Galerii na Płocie” w Krzyżanowicach (filia iłżeckiej biblioteki) nowej wystawy o Romanie Dmowskim.