Ułatwienia dostępu

Skip to main content
ikony wolnosci

Ikony Wolności

[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”4.16″ global_colors_info=”{}”][et_pb_row _builder_version=”4.16″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.16″ custom_padding=”|||” global_colors_info=”{}” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_text _builder_version=”4.17.6″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}”]

Jak pracować dla dobra Polski, a w godzinie próby walczyć w Jej obronie opowiemy podczas festiwalu „Ikony Wolności”.  Wydarzenie zagości w kilku wielu miejscowościach Powiatu Radomskiego; zapraszamy od 14 do 18 sierpnia.

 

[/et_pb_text][et_pb_video src=”https://www.pik.radom.pl/wp-content/uploads/2022/08/video-1659955796.mp4″ _builder_version=”4.17.6″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][/et_pb_video][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”4.17.6″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.17.6″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][et_pb_text _builder_version=”4.17.6″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”]

14 sierpnia inwazja wystaw

Zapraszamy na aż 9 prezentacji przygotowanych przez Instytut Pamięci Narodowej! Biograficzne ekspozycje przypominające osoby zasłużone dla budowania wolnej Polski pojawią się nie tylko w „Galerii na Płocie” w Iłży, przy Powiatowym Instytucie Kultury, ale w każdej z filii galerii, rozsianych po całym Powiecie Radomskim i prowadzonych razem z naszymi partnerami.  

  • Jedlińsk: „Wincenty Witos”, Gminna Biblioteka Publiczna;
  • Jastrzębia: „Ignacy Jan Paderewski”, Gminna Biblioteka Publiczna
  • Iłża: „Józef Piłsudski”, Powiatowy Instytut Kultury, ul. Jakubowskiego 5;
  • Krzyżanowice, „Danuta Siedzikówna – Inka”, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży, filia w Krzyżanowicach;
  • Pionki: „Stefan Wyszyński”, kościół pw. NMP Królowej Polski;
  • Pionki: „Stefan Rowecki – Grot”, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, al. Jana Pawła II 7;
  • Zakrzew: „Maksymilian Kolbe”, kościół pw. św. Jana Chrzciciela;
  • Pelagów – Trablice: „Jan Piwnik – Ponury”, Izba Pamięci ks. Romana Kotlarza;  `
  • Jedlnia-Letnisko: „…ksiądz musi zaprzestać. Życie i działalność ks. Romana Kotlarza”,  kościół pw. Opieki św. Józefa

Ksiądz Kotlarz

Festiwal zaczyna się i kończy w Pelagowie (gmina Kowala). To miejsce, z którym był związany ksiądz Roman Kotlarz (1928 – 1976) – błogosławiący radomskich robotników w Czerwcu’76, prześladowany potem przez SB, zmarły w do dziś nie wyjaśnionych okolicznościach. 18 sierpnia przypada 46. rocznica jego śmierci.

Podczas tegorocznych „Ikon Wolności” będziemy przypominać Jego postać, m.in. poprzez wystawę w kościele w Jedlni Letnisku i koncerty, właśnie w Pelagowie. 15 sierpnia (niedziela) zapraszamy na koncert „Bóg – Honor – Ojczyzna” w wykonaniu artystów polskich scen operowych i filharmonicznych; 18 sierpnia (czwartek) zaś radomski zespół „Lustro” przedstawi znane żołnierskie, partyzanckie, powstańcze piosenki w rockowym brzmieniu.   

15 sierpnia koncert „Gloreia Victis” Lustra – także w Jedlni-Letnisku (w letnim kościele).

Spacer w Iłży

Kolejnych lokalnych bohaterów walki o wolną Ojczyznę przypomnimy 16 sierpnia (wtorek) podczas spaceru po Iłży. Odwiedzimy m.in. miejsca pamięci i cmentarz, gdzie znajdują się np. groby powstańców styczniowych.    

„Terenia” – Zakrzew

17 sierpnia (środa) w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zakrzewie – pokaz filmu „Terenia” i spotkanie z jego reżyserem Dariuszem Walusiakiem.

Tytułowa bohaterka to Teresa Grodzińska urodzona w 1899 r., w pobliskich Radomia i Zakrzewa, Jaszowicach. W 1918 r. Grodzińska ukończyła radomskie gimnazjum im. Marii Gajl; w lipcu 1920 r. wstąpiła do Wojska Polskiego pełniąc służbę w kompanii sanitarnej. Została pojmana przez bolszewików pod Hrubieszowem, w trakcie opatrywania rannych. Kozacy torturowali ją i zamordowali. Z czasem, zwłoki dzielnej sanitariuszki przeniesiono do Radomia. Pośmiertnie, Grodzińska została odznaczona Virtuti Militari, najwyższym polskim medalem nadawanym za wybitne zasługi bojowe.

Trzeba pamiętać!

– To bardzo ważne, aby przypominać o tych wszystkich, którzy walczyli za wolną Polskę, pracowali dla jej dobra, nie wahali się postawić dobra wspólnego nad swoje własne. Stąd tytuł festiwalu „Ikony Wolności” – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski. – Co ważne, podczas wydarzenia będziemy mówić nie tylko o tych bohaterach znanych nam z książek, z lekcji historii, ale i osobach z naszego terenu, naszych lokalnych „Ikonach Wolności”. Cieszę się, że taki festiwal powstał i mam nadzieję, że będzie kontynuowany w kolejnych latach i stanowił ciekawą lekcję historii i patriotyzmu dla wszystkich mieszkańców Powiatu Radomskiego – dodaje starosta.

Pełen program festiwalu na plakacie. Wstęp na wszystkie wydarzenia – wolny.

Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawuje starosta radomski Waldemar Trelka. 

Organizatorzy „Ikon Wolności” to: Powiatowy Instytut Kultury wspomagany przez: IPN – oddział Lublin i delegatura Radom oraz Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Kowala.

Partnerzy festiwalu: Gminna Biblioteka Publiczna w Jedlińsku, Gminna Biblioteka Publiczna w Jastrzębi, Gminna Biblioteka Publiczna w Zakrzewie, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży filia Krzyżanowice, Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Pionkach, parafia pw. MB Częstochowskiej w Pelagowie – Trablicach, parafia pw. Opieki św. Józefa w Jedlni-Letnisku, parafia pw. NMP Królowej Polski, parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Zakrzewie.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”4.17.6″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.17.6″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][et_pb_image src=”https://www.pik.radom.pl/wp-content/uploads/2022/08/Ikony-Wolności-ZAPROSZENIE.jpg” title_text=”Ikony Wolności ZAPROSZENIE” show_in_lightbox=”on” _builder_version=”4.17.6″ _module_preset=”default” box_shadow_style=”preset2″ global_colors_info=”{}”][/et_pb_image][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”4.17.6″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.17.6″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][et_pb_gallery gallery_ids=”231743,231744,231745,231746,231747,231748,231749″ posts_number=”12″ orientation=”portrait” show_title_and_caption=”off” show_pagination=”off” _builder_version=”4.17.6″ _module_preset=”default” hover_enabled=”0″ global_colors_info=”{}” sticky_enabled=”0″][/et_pb_gallery][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.