14 sierpnia 2023 r. rozpoczął się nasz festiwal. W 12 lokalizacjach Powiat Radomski można oglądać nowe wystawy; w Pelagowie odbyły się warsztaty, a w Ogród z historią – Nadrzeczna 64 w Jedlni – Letnisku jeszcze można dołączyć do spotkania historycznego.

Jedna z nowych ekspozycji w „Galeriach na Płocie: zawisła dziś w Jedlni – Letnisku. Opowiada o słynnym cichociemnym – Janie Piwniku „Ponurym”. O tym bohaterze i innych żołnierzach podziemia, rozmawiamy teraz w „Ogrodzie z Historią” z: Rafałem Obarzankiem (wiceprezesem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej), Anną Cywińską (członek prezydium Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, przewodnik w Muzeum Powstania Warszawskiego) i Adamem Gwiazdowiczem z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Kto się pospieszy, jeszcze zdąży wziąć udział w tym ciekawym spotkaniu.

Za to w Izbie Pamięci ks. Romana Kotlarza w Pelagowie – Trablicach zakończyliśmy już warsztaty wyrobu biżuterii patriotycznej. Jutro w okolicznych kościołach zaroi się napewno od przystrojonych w biało- czerwone korale, broszki. A że 15 sierpnia w tradycji ludowej jest też zwane świętem Matki Boskiej Zielnej, to wykonywaliśmy i owocowo – ziołowe opaski. Przy okazji okazało się, że wcakw nie jest to, jak niektórzy sądzą, zabawa tylko dla dziewczyn 😀.

W Pelagowie można oglądać też nową wystawę o ks. Franciszku Blachnickim.

Za pomoc w organizacji warsztatów dziękujemy Stowarzyszeniu Wspierania Rozwoju Gmina Kowala.

W „Ogrodzie z historią”, jak zawsze, gościli nas właściciele miejsca: Grażyna Chrzanowska, Jerzy Chrzanowski i Filip Chrzanowski.

Do Pelagowa wracamy 18 sierpnia – godz. 17 Msza św. w rocznicę śmierci ks. Romana Kotlarza i koncert „Bóg – Honor – Ojczyna”; do Jedlni – 19 sierpnia i godz. 18 także na koncert, polsko – ukraiński.

„Ikony Wolności” wspiera Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Radomiu oraz Radio Plus Radom i Radio Radom 87,7FM.

Honorowy patronat nad festiwalem sprawuje Waldemar Trelka – starosta radomski.

Jutro (15 sierpnia) o godz. 11 widzimy się w Zakrzewie.

W Malinowym deszcz...
Skip to content