Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Ikony Wolności

3 sierpnia 2023

Od 14 sierpnia zapraszamy na II edycję festiwalu „Ikony Wolności”. Koncerty, wystawy, warsztaty zagoszczą aż w 12 lokalizacjach Powiat Radomski.

Podczas festiwalu będziemy przypominać osoby zasłużone dla budowania niepodległej Polski, pomyślności naszego kraju. O tym jak cenna jest wolność opowiemy przez wystawy, koncerty, spotkania, warsztaty. Ubiegłoroczna pierwsza edycja „Ikon Wolności” spotkała się dużym zainteresowaniem mieszkańców Powiat Radomski. Stąd w tym roku jeszcze więcej różnorodnych wydarzeń i aż w 12 miejscach regionu.

To bardzo ciekawa inicjatywa. Nigdy dosyć przypominania o osobach zasłużonych dla budowania wolnej i silnej Polski, pokazywania tych, który mogą być dla nas, dla kolejnych pokoleń wzorem – mówi Waldemar Trelka – starosta radomski sprawujący honorowy patronat nad festiwalem.

Zaczniemy 14 sierpnia wystawami w, licznych już i rozsianych po całym Powiecie Radomskim, „Galeriach na Płocie”(ekspozycje przygotował Instytut Pamięci Narodowej). Do Pelagowa i Iłży zaprosimy na warsztaty. W ramach festiwalu odbędzie się też koncert z okazji Święta Wojska Polskiego (Zakrzew), w Iłży zaśpiewa chór prawosławny z Warszawy.

Nie zapomnimy oczywiście o naszym lokalnym bohaterze – księdzu Romanie Kotlarzu broniącym radomskich robotników protestujących w czerwcu 1976 r., który pełnił posługę w Pelagowie – Trablicach. 18 sierpnia, w 47. rocznicę śmierci kapłana, w kościele w tej miejscowości odbędzie się koncert „Bóg – Honor – Ojczyzna”, złożymy też kwiaty przy pomniku upamiętniającym ks. Kotlarza – mówi starosta.

Festiwal zakończy 19 sierpnia koncert „Hej Sokoły. W hołdzie walczącej Ukrainie” w Ogród z historią – Nadrzeczna 64, w Jedlni – Letnisku.

Dzięki współpracy z bibliotekami, szkołami, stowarzyszeniami, parafiami i prywatnymi osobami będziemy w: Iłży, Jedlni – Letnisku, Jastrzębi, Sławnie (gmina Wolanów), Wolanowie, Przytyku, Pionkach, Pelagowie – Trablicach (gmina Kowala), Zakrzewie, Wierzchowinach (gmina Jedlińsk), Jedlińsku, Krzyżanowicach (gmina Iłża). Dziękujemy za pomoc.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu – wolny. Dokładny program na załączonej grafice.

Patronat medialny Radio Plus Radom.