Powiatowy Instytut Kultury oraz Rodzina Chrzanowskich zapraszają do „Ogrodu z historią”. Ruszamy 18 września (niedziela), w samo południe.

Tytułowy ogród, to jeden z piękniejszych zakątków w Jedlni – Letnisku, położony tuż nad zalewem, przy ul. Nadrzecznej 64. Nie dość, że ogród zachwyca, to wrażenie robi i stojący w nim drewniany dom, powstały w końcu XIX stulecia w tzw. stylu świdermajer. Trudno o lepszą lokalizację dla naszej, dziesiątej już, „Galerii na Płocie”.

18 września przy ul. Nadrzecznej, deptaku nad zalewem, pokażemy wystawę „Stefan Rowecki – Grot”. Rowecki to główny organizator i dowódca Armii Krajowej. Przeszedł do historii jako twórca największej armii podziemnej w okupowanej Europie. Jego aresztowanie i śmierć stanowiły jedną z najbardziej dotkliwych strat Polskiego Państwa Podziemnego.

Na cześć Generała, karabinek produkowany przez Fabrykę Broni w Radomiu, otrzymał nazwę „Grot”.

Bohater to także krewny mieszkańców domu przy ul. Nadrzecznej 64. Rowecki był synem Stefana i Zofii z Chrzanowskich.

Skoro to już 10 lokalizacja naszej galerii, a i miejsce tak wyjątkowe, szykujemy szereg atrakcji. Najgłośniejszą z nich będzie koncert Retro Brass Quintet. Piosenki patriotyczne, ale i przeboje 20 – lecia wykonają młodzi warszawscy muzycy: Wojciech Komorzycki (trąbka), Wojciech Kamiński (trąbka), Michał Kropidłowski (waltornia), Wiktor Wojsyk (puzon) i Władysław Bodnar (tuba). Słowem, zadmiemy, że hej!!!

„Ogród z historią” to kolejne miejsce na mapie kulturalnej powiatu (w Iłży jest „Malinowy”, w Pionkach – Letnia Scena PIK), które powstaje dzięki współpracy Powiatowego Instytutu Kultury ze społecznikami, osobami żywo zainteresowanymi, by w ich miejscowościach, w najbliższym otoczeniu działo się jak najwięcej.

– Dla mnie i dla mojej rodziny na pewno zawsze bardzo ważne były wszystkie inicjatywy propagujące historię. Stąd od samego początku z zainteresowaniem śledzimy cykl „Retrospekcje. Powiat Radomski”, jak i „Galerie na Płocie” – mówi Jerzy Chrzanowski. Wystawy w „Ogrodzie z historią” będą, jak i w innych naszych galeriach zewnętrznych, zmieniać się średnio co miesiąc. A w lecie 2023 r. planujemy także koncerty jazzowe.

Honorowy patronat nad „Ogrodem z historią” objął Waldemar Trelka – starosta radomski.

Prezentację o „Grocie” Roweckim przygotował Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Radomiu, partner „Ogrodu z Historią” i „Galerii na Płocie”.

Zapraszamy do „Ogrodu z historią”, Jedlnia – Letnisko, 18 września (niedziela), godz. 12.

W Malinowym deszcz...
Skip to content