Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Koncerty wielkopostne

26 lutego 2024

W marcu Powiatowy Instytut Kultury zaprasza na kolejne koncerty znanego już i lubianego przez publiczność cyklu „Cztery Pory Roku”. Będziemy gościć  w kościołach w Kowali i jasieńcu Iłżeckim (gm. Iłża).

Przypomnijmy, „Cztery Pory Roku” to cykl koncertów PIK popularyzujących muzykę klasyczną, tradycyjną podczas koncertów w różnych lokalizacjach Powiatu Radomskiego. Dzięki temu mieszkańcy regionu nie muszą ruszać do większych centrów, do sal filharmonii by zanurzyć się w takiej muzyce. My przybywamy do nich! Nie byłoby to możliwe, gdyby nie gościnność lokalnych parafii. Koncerty „Czterech Pór Roku” odbywają się w kościołach, bo tam doskonale rozbrzmiewa klasyka, dodatkowo wnętrza świątyni zachęcają do skupienia, refleksji, zatrzymania się w codziennym pędzie. Wydarzenia cieszą się dużym powodzeniem, dotychczas odbyło się już kilkanaście koncertów w ramach „Czterech Pór Roku”. Przed nami kolejne.

W marcu zaplanowaliśmy dwa koncerty wielkopostne. 10 marca będziemy w kościele w Jasieńcu Iłżeckim, 17 marca w Kowali. Obie miejscowości „Cztery Pory Roku” odwiedzą po raz pierwszy. Wstęp na koncerty – wolny.     

10 marca (niedziela) w Jasieniec Iłżecki, w kościele pw. MB Różańcowej, po Mszy św. o g. 12.00 wystąpi radomski zespół Gaudeamus w programem „O usłysz mój głos”. Grupa Wokalno – Instrumentalna Gaudeamus od ponad 30 lat działa przy kościele Trójcy Świętej w Radomiu (jezuici) Założycielem i kierownikiem zespołu jest Daniela Czerwińska. Obecnie zespół tworzy 16 osób (sekcja wokalna 8 osób oraz sekcja instrumentalna 8 osób, tj. piano, gitara akustyczna, gitara basowa, klarnet i kwartet smyczkowy).Przez ponad 30 lat swojej działalności zespół zagrał kilkaset koncertów w kraju i za granicą: Niemcy, Austria, Litwa, Włochy (Zespół grał w Castel Gandolfo u Papieża Jana Pawła II) oraz Kanada i Stany Zjednoczone Ameryki.

17 marca (niedziela), Kowala, kościół pw. Św. Wojciecha, po Mszy św. występ g. 10.00 – Msza św. zespołu Armonia. Prawosławny żeński chór z Białegostoku zaprezentuje utwory wielkopostne. Grupa prowadzi swą działalność od 2018 r., występując podczas licznych koncertów oraz nabożeństw. Najważniejszą inspirację istnienia kolektywu, stanowi szeroko pojęta, prawosławna tradycja liturgiczna, stanowiąca źródło doboru repertuarowego. Zespół „Armonia” kilkukrotnie występował podczas Międzynarodowego Festiwalu „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej”, gdzie w 2020 r. zdobył wyróżnienie, a podczas 40, jubileuszowej edycji w 2021 r., II nagrodę; był też zaproszony do koncertu kolęd na zamku królewskim w Warszawie. Założycielką zespołu jest dyrygentka Aleksandra Szymaniuk. W 2023 r. Armomia na zaproszenie Powiatowego Instytutu Kultury koncertowała w kościele w Iłży podczas festiwalu „ikony Wolności”, a kilka tygodni temu, w styczniu 2024 wystąpiła w ramach cyklu „Staropolskie Kolędowanie” w Jedlni. Grupa była wszędzie gorąco oklaskiwana, bo prezentuje coś całkiem odmiennego i nieznanego szerzej w regionie.

Honorowy patronat nad cyklem sprawują: Bp Marek Solarczyk i Waldemar Trelka – starosta radomski.

Patronat medialny – Radio Plus Radom.