Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Literacko i plastycznie

6 czerwca 2024

W bibliotekach był morza szum i latające komety, zaś w „Malinowym Chruśniaku” swój plener malarski zorganizowali dziś studenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu Radomskiego. A już w piątek (7 czerwca) zapraszamy na otwarcie wystawy poplenerowej.

Jednym słowem DZIEJE SIĘ. Dziś zakończyliśmy naszą powiatową Moc Bibliotek. Zorganizowaliśmy 15 spotkań, przejechaliśmy setki kilometrów, ale warto było dla wiernych Czytelników w Powiat Radomski.

W ostatnim dniu naszego czytelniczego touru w Gminna Biblioteka Publiczna w Jedlińsku, Gminna Biblioteka Publiczna w Jastrzębi oraz w Miejska Biblioteka Publiczna w Pionkach spotkał się Pan Poeta. Było, to prawdziwie literackie i artystyczne show. Dzieci nie miały czasu na nudę. Na podstawie książki „Kura, co była na diecie” poznały, to gospodarskie zwierzę i jej kulinarne perypetie, a także uczestniczyły w licznych zabawach ruchowych i edukacyjnych. I tak na przykład w środku Polski daleko od dużych akwenów wodnych, najmłodsi poczuli czym jest morza szum, a także doświadczyli jak szybko i wysoko lata kometa. I znowu okazało się, że godzina na takie spotkanie, to zdecydowanie za mało. Dzieci chciały więcej i więcej. Ale cóż począć skoro w kolejnych miejscach, gdzie mieszka książka na Pana Poetę również czekali kolejni młodzi czytelnicy.

Dziękujemy bibliotekom za gościnę i od razu zapowiadamy: jesienią widzimy się ponownie. Już teraz pracujemy nad kolejnym czytelniczym objazdem, bo biblioteka ma moc! Honorowy patronat nad naszym cyklem sprawuje Waldemar Trelka – starosta radomski.

W czwartek działo się wiele, czyli jak to zwykle u nas w PIK 😀. Tym razem z trochę tajemniczego ale zawsze urokliwego „Malinowego Chruśniaka” skorzystali studenci Wydział Sztuki Uniwersytetu Radomskiego. Już od kilku dni utrwalają pędzlem klimatyczne iłżeckie uliczki, stare kamienice i ruiny zamku, który od wieków góruje nad miastem. „Iłży malowanie”, bo taką nazwę przyjął plener, to wspaniałe artystyczne doznanie, które młodym adeptom sztuki pozwala malować na świeżym powietrzu i czerpać inspiracje z piękna otaczającego krajobrazu – „Malinowego Chruśniaka”.

Powiatowy Instytut Kultury, razem z Wydziałem Sztuki UR, zaprasza 7 czerwca o godz. 18 na otwarcie wystawy poplenerowej studentów. Iłżę, od poniedziałku, maluje w tym roku, rekordowa grupa, blisko 40 młodych artystów.