Ułatwienia dostępu

Skip to main content
Literacko w Pionkach

Literacko w Pionkach

[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”4.16″ global_colors_info=”{}”][et_pb_row _builder_version=”4.16″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.16″ custom_padding=”|||” global_colors_info=”{}” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_text _builder_version=”4.16″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}”]

Jarosław Maślanek był w dniu 10 marca 2023 r. gościem naszego Powiatowego Biura Literackiego. Spotkanie odbyło się w CKZiU Pionki, 30 lat temu, mury tej właśnie szkoły opuścił Autor.

„Haszyszopenki”, „Apokalypsis 89”, czy „Liczby ostatnie” to tylko niektóre powieści, których autorem jest Jarosław Maślanek. Jak sam przyznał, po prawie 30 latach powrócił w mury szkoły, którą opuścił jako absolwent technikum mechanicznego o specjalności konstrukcje stalowe w 1994 r.

Powiatowe Biuro Literackie to cykl przygotowywanych przez PIK spotkań. W październiku 2022 r. spotkaliśmy się z Piotrem Łopuszańskim, w listopadzie z Wojciechem Pestką. Teraz Powiatowe Biuro Literackie zawitało do Pionek.

– Organizując spotkania w ramach Powiatowego Biura Literackiego, które jest jednym z wielu przedsięwzięć Powiatowego Instytutu Kultury staramy się zapraszam autorów, którzy w różny sposób związani są z daną miejscowością – przypomniał Marcin Kępa, prowadzący spotkania w ramach Biura.

Jarosław Maślanek przyznał, że zarówno akcja „Haszyszopenek” jak i „Apokalypsis 89” umiejscowiona jest w Pionkach. – „Haszyszopenki” to obraz miasta i jego społeczności w latach 80., z kolei „Apokalypsis 89” to czasy przełomu lat 80. i 90. Odnajdziemy tu bohatera, który po zwolnieniu z dużego zakładu pracy nie jest w stanie sobie poradzić w nowej rzeczywistości i powoli stacza się w nicość – mówił Gość Biura.

Podczas spotkania nie zabrakło również odniesień do lat, które Maślanek spędził w Pionkach. Podkreślił, że zawsze kiedy tu wraca, stara się iść do lasu, bo Pionki otoczone są przepiękną puszczą a także odwiedza rejon dawnego Kasyna Urzędniczego, które kojarzy mu się głównie z działającym wówczas kinem. – To było jedyne okno na świat które pozwalało chociaż na krótką chwilę zapomnieć o siermiężnej rzeczywistości – wspominał Autor.

Za goszczenie nas dziękujemy dyrektor CKZiU Magdalenie Wiśniewskiej i całej społeczności szkolnej. Miło nam, że na spotkaniu pojawiła się też Marzena Murawska, radna Powiatu Radomskiego, szefowa komisji oświaty, kultury i kultury fizycznej.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”4.20.2″ _module_preset=”default”][et_pb_column _builder_version=”4.20.2″ _module_preset=”default” type=”4_4″][et_pb_gallery _builder_version=”4.20.2″ _module_preset=”default” gallery_ids=”233887,233897,233895,233893,233891,233890,233889,233888″ posts_number=”8″ show_title_and_caption=”off” show_pagination=”off” hover_enabled=”0″ sticky_enabled=”0″][/et_pb_gallery][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.