Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Mądry i uniwersalny

19 maja 2024

MĄDRY i UNIWERSALNY tekst “Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią” wspaniale wybrzmiał dziś w ascetycznym wnętrzu kościółka św. Ducha w Iłży.

Brawa dla aktorów Stowarzyszenia Teatr Resursa, którzy podjęli się trudnego wyzwania – inscenizacji najdłuższego, zachowanego średniowiecznego polskiego wiersza. W ich wykonaniu Mistrz Polikarp, dosłownie dwoił się i troi, podobnie jak i Śmierć. Brawa też dla Publiczności, która licznie i odważnie stawiła się, by ruszyć z nami w tę trudną podróż – w czasie, między różnymi światami, ku prawdzie ostatecznej.

Dzięki przestrzeni średniowiecznego kościółka, tekst “Rozmowa…” wybrzmiała jeszcze bardziej dosadnie, aktualnie. Bo tak to jest przecież, że błahe tematy i słowa, odzwierciedlające chwilowo modne nurty, wabiące ułudną błyskotliwością – przemijają, a to co mądre i wartościowe trwa, choćby stulecia minęły. Aż chciałoby się poznać anonimowego autora, podziękować za wiersz…

Na pewno podziękować możemy zaś iłżeckiej parafii, na czele z ks. Stanisławem Stysiem za goszczenie nas, kolejny raz w świątyni i wspólne świętowanie jej dnia patronalnego, św. Ducha. Za ubogacenie spektaklu skrzypcową muzyką wykonywaną na żywo dziękujemy też naszemu najmłodszemu dzisiejszego wykonawcy Stasiowi Kopińskiemu.