Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Magiczna skrzynka w PIK

4 grudnia 2024

W Kamishibai najważniejsza jest zawartość, a zawartością jest książka. A czym w ogóle jest Kamishibai?

Kamishibai, to sztuka, która dotarła do nas z dalekiej Japonii. Datowana jest na XII wiek chociaż na dobre rozpowszechniła się w XIX wieku. Polega na opowiadaniu historii za pomocą ilustrowanych kart wsuwanych, bądź wysuwanych z małej drewnianej, częściowo otwartej skrzynki. Prezentowane opowieści są bardzo krótkie i dynamiczne, maksymalnie od 8 do 24 plansz, które składają się na książkę obrazkową.

4 grudnia dla bibliotekarzy z Powiat Radomski zorganizowaliśmy szkolenie z tej wielowiekowej japońskiej sztuki komunikacji. Prowadziła je prekursorka Kamishibai w Polsce Zofia Piątkowska, która od 2012 roku edukuje i popularyzuje ten wyjątkowy papierowy teatr.

W Kamishibai najważniejsza jest opowieść słowna a nie spektakl. Bardzo istotne jest tu nawiązanie bezpośredniego kontaktu z odbiorcami – mówiła Zofia Piątkowska. Podczas szkolenia mówiła między innymi o podstawach prezentacji tej sztuki. Tak więc lektor na pewno nie może chować się za drewnianą skrzynkę, bo wówczas straci kontakt z odbiorcami, nie powinien się również specjalnie przebierać gdyż słowo jest tu najważniejsze. A co nam daje sztuka Kamishibai? Przede wszystkim może być skutecznym narzędziem do promowania czytelnictwa wśród dzieci. Pozwala na kreatywną pracę zespołową, bo można wymyślać własne bajki i opowieści. Uczy współpracy w grupie i pozwala na nawiązanie więzi już od najmłodszych lat.

Zofia Piątkowska ukończyła filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz zarządzanie na Uniwersytecie Lyon III. Tłumaczka języka francuskiego. Przetłumaczyła między innymi „Myśli płynące z serca XIV Dalajlamy”. Założycielka i redaktor naczelna Wydawnictwa Tibum. Od 2012 roku organizuje szkolenia, na których uczy metody Kamishibai.

Każda z bibliotek uczestnicząca w szkoleniu otrzymała od nas zestaw Kamishibai oraz książki obrazkowe.