Ułatwienia dostępu

Skip to main content
Wystawa

Malarstwo i collage

[et_pb_section fb_built=”1″ admin_label=”section” _builder_version=”4.16″ global_colors_info=”{}”][et_pb_row admin_label=”row” _builder_version=”4.16″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}” column_structure=”3_5,2_5″][et_pb_column type=”3_5″ _builder_version=”4.16″ custom_padding=”|||” global_colors_info=”{}” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_text admin_label=”Text” _builder_version=”4.16″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}”]

„Pamiętnik w obrazach – część trzecia” to tytuł wystawy Katarzyny Nowickiej – Urbańskiej, która zostanie otwarta 7 grudnia (środa) o godz. 17 w „Galerii na Piętrze” PIK w Iłży.   

Urodzona w 1963 roku w Radomiu, studiowała na Wydziale Malarstwa i Grafiki w PWSSP w Gdańsku. Dyplom w zakresie malarstwa uzyskała w pracowni prof. Kiejstuta Bereźnickiego. W latach 1988-1996 zatrudniona w macierzystej uczelni na stanowisku asystenta/adiunkta, w 1994 roku uzyskała kwalifikacje I stopnia a w 2004 roku stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk pięknych w dyscyplinie artystycznej malarstwo na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Od 1997 r. pracuje w Katedrze Sztuki (obecnie Wydziale Sztuki) UTH w Radomiu – od 2005 roku na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Prowadzi zajęcia z rysunku i malarstwa. Zajmuje się twórczością w dziedzinie malarstwa rysunkiem i collagem.

– Moje obrazy, rysunki i collage są przypomnieniem o złożoności egzystencji ludzkiej, a także wynikiem indywidualnego odbioru piękna natury, która nieustannie zachwyca swoją zmiennością i kruchością tworzenia – mówi artystka. – Łączę w swoich pracach fragmenty realistyczne z abstrakcyjną materią malarską. W malarstwie najbardziej cenię głębię obrazu, rozumianą dosłownie i w przenośni, poszukiwanie koloru, wyrazu kompozycji, nowej emocji, tajemnicy. To powoduje, że sam proces malarski jest długi, wymaga namysłu, analizy i dystansu w celu uzyskania zamierzonego efektu, opozycyjnego do dosłowności i dosadności – twierdzi Nowicka – Urbańska. -. Sądzę, że rolą artysty jest konsekwentne dążenie do poszukiwania, odkrywanie poprzez swoją sztukę zupełnie nowych emocji – dodaje.

Ekspozycja, którą zobaczymy od 7 grudnia w siedzibie PIK, w Iłży, przy ul. Jakubowskiego 5, nosi tytuł „Pamiętnik w obrazach”. To już kolejna prezentacja, do stworzenia której artystka wykorzystała odbitki ksero z fotografii z lat 60 – tych XX w. Dlaczego akurat z tego okresu? Bo uważa, że był to czas niezwykłego pokolenia młodych ludzi, kreatywnych i twórczych, atmosfera tych lat zawsze fascynowała Urbańską. – Używam wklejonych reprodukcji, kalki technicznej, kolorystyki przypominającej druk okładek książek z tamtego czasu: szarości lnu, zgaszonej żółci, oranżu, zieleni, różu, błękitu, ciepłej czerni druku. Wklejam również kopie własnych fotografii, kwiatów w wazonie, tkanin – zdradza artystka.

„Pamiętnik w obrazach – część trzecia” to tytuł wystawy Katarzyny Nowickiej – Urbańskiej, która zostanie otwarta 7 grudnia (środa) o godz. 17 w „Galerii na Piętrze” PIK w Iłży.   

[/et_pb_text][/et_pb_column][et_pb_column type=”2_5″ _builder_version=”4.16″ custom_padding=”|||” global_colors_info=”{}” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_image src=”https://www.pik.radom.pl/wp-content/uploads/2022/12/KNU_PIK_facebook.png” _builder_version=”4.19.2″ _module_preset=”default” alt=”Wystawa” title_text=”KNU_PIK_facebook” show_in_lightbox=”on” hover_enabled=”0″ sticky_enabled=”0″ box_shadow_style=”preset2″][/et_pb_image][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.