Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Mały miś, śmieszny miś

27 listopada 2023

MAŁY MIŚ, ŚMIESZNY MIŚ – brzmiały słowa bajkowej piosenki. Nasz miś jest całkiem duży a od dziś mieszka w Zespół Szkół i Placówek w Chwałowicach.

PIKuś z Powiatowego Instytutu Kultury od dziś 27.11.2023 roku mieszka w Zespole Szkół i Placówek – Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym w Chwałowicach. Dzień Pluszowego Misia to bardzo młode święto, które od 2002 roku corocznie obchodzimy 25 listopada. Data nie jest przypadkowa. Tego dnia, bowiem w 1902 roku w USA powstała pierwsza w świecie zabawka w formie pluszowego misia. W placówkach oświatowych jeśli święto przypada w weekend tak jak w tym roku, to świętuje się w piątek lub w poniedziałek. W Chwałowicach pluszowe uroczystości celebrowano w ten drugi dzień.

– Pluszowy miś to chyba najwspanialsza zabawka na świecie. Gdy nam jest smutno i źle to często jako dzieci szukaliśmy pocieszenia w pluszowym misiu. Sam miałem taką zabawkę – mówił do wicestarosta powiatu radomskiego Krzysztof Kozera.

Terapeutyczną rolę pluszaka podkreśliła dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego Ewa Mąkosa.

– Przytulając się do misia dzieci rozładowują negatywne emocje – mówiła Ewa Mąkosa.

W stresujących dla maluchów sytuacjach misiowe przytulanki często stanowią swego rodzaju „apteczkę pierwszej pomocy”. Mamy nadzieję, że nasz całkiem okazały PIKUŚ dobrze przysłuży się całej społeczności szkolnej.