Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Mamy film!

3 lipca 2023

9 lipca (niedziela) zapraszamy na premierę dokumentu o Józefie Myszce, śpiewaku, tancerzu i miłośniku folkloru. To pierwsza filmowa opowieść przygotowana przez Powiatowy Instytut Kultury.

Józef Myszka urodził się w 1928 r. w Błazinach koło Iłży. Zgromadził ogromny repertuar dawnych pieśni i przyśpiewek regionalnych. Wykonywał je zarówno sam, jak i z założonymi przez siebie zespołami. Koncertował w Polsce, ale i w NRD, Czechosłowacji. Podczas próby zespołu, w 1964 r. w Warszawie, Myszka został pobity i wyniku tego zmarł. Artysta patronuje, odbywającemu się od lat w Iłży, festiwalowi folkloru na którym prezentują się, w  jego repertuarze, grupy nie tylko z regionu radomskiego, ale z całej Polski centralnej.

W filmie „Roztańczony. Józef Myszka (1928 – 1964)” w reżyserii Piotra Buczka znalazły się relacje świadków, którzy znali śpiewaka, specjalistów zajmujących się folklorem, osób zaangażowanych w propagowanie dzieła Myszki, specjalistów. Efekt do zobaczenia 9 lipca o godz. 18 w ogrodzie przy ul. Podzamcze 38 w Iłży, czyli w „Malinowym Chruśniaku”. Premierze towarzyszyć będzie koncert zespołu „Dolnojasieńczanki”. Oczywiście, usłyszymy utwory z repertuaru Józefa Myszki.

Patronat honorowy nad wydarzeniami w Malinowym sprawuje  Waldemar Trelka, starosta radomski.

Wstęp na projekcję i koncert – wolny. W razie niepogody widzimy się w PIK, ul. Jakubowskiego 5, Iłża.

„Roztańczony…” to pierwsza filmowa opowieść przygotowana przez Powiatowy Instytut Kultury. W podobny sposób chcemy upamiętniać i inne ciekawe osoby z terenu Powiatu Radomskiego.