Marcowa odsłona „Galerii na Płocie”
Na ogrodzeniach szkół, bibliotek, kościołów czy nawet płocie prywatnej posesji w całym powiecie zawisły nowe wystawy elementarne przygotowane przez Powiatowy Instytut Kultury oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie.
Na płocie posesji państwa Chrzanowskich w Jedlni – Letnisku, znajdującej się tuż przy promenadzie nad Zalewem Siczki od kilku dni można przybliżyć sobie postać wybitnego Polaka, jednego z Ojców Niepodległości – Marszałka Józefa Piłsudskiego. Poznać Jego sylwetkę jako polityka, żołnierza, Naczelnika Państwa czy po prostu turysty.
W Pionkach, przy ulicy Jana Pawła II 7, na ogrodzeniu Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego uczniowie, przechodnie, mieszkańcy miasta
mogą zapoznać się historią roku 1989, roku przełomu, roku zmian społecznych, gospodarczych na wystawie pt. „Koniec PRL – Rok 1989”
W Wierzchowinach w gminie Jedlińsk, na płocie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego wisi wystawa o tematyce historycznej. Uczniowie i ich rodzice, nauczyciele, przejeżdżający przez tę wieś oglądają banery ukazujące czas kształtowania polskich granic na wschodzie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Tytuł wystawy: „Wojna z bolszewikami. Bitwa Warszawska 1920”
„Wincenty Witos” czyli wystawa ukazująca postać działacza chłopskiego, polityka, premiera rządu Rzeczypospolitej Polskiej, trafiła w ostatnich dniach do Jastrzębi, gdzie można ją oglądać na płocie przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Jastrzębi.
Sylwetkę innego wielkiego Polaka, dowódcy Armii Krajowej – Stefana Roweckiego „Grota” można obejrzeć na ogrodzeniu kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Zakrzewie, kościoła znajdującego się przy drodze przebiegającej przez Zakrzew, tuż przy parkingu Urzędu Gminy. Wystawa ta realizowana jest przy współpracy i zaangażowaniu Gminnej Biblioteki Publicznej w Zakrzewie.
W sąsiednim Przytyku na płocie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Dzieci przy ulicy Szkolnej 3 od kilku dni uczniowie zapoznają się z historią II wojny światowej przez pryzmat stosunków polsko-żydowskich. Tytuł tej wystawy to „Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej” Wystawę te współorganizowaną przez Centrum Kultury i Bibliotekę w Przytyku już oglądali już m.in. goście z Francji.
W Wolanowie, na szkolnym ogrodzeniu Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II przy ulicy Kolejowej 29 zawisła niedawno wystawa historyczna ukazująca „Polski wysiłek zbrojny w I wojnie światowej 1914-1918”. Wystawę tę współorganizuje Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Wolanowie.
Ponadto nadal przed siedzibą Powiatowego Instytutu Kultury w Iłży, przy ulicy Jakubowskiego 5 wciąż można zobaczyć oblicze wojny czyli wystawę „Mój dom. Ludność cywilna w obliczu wojen: Polska, Ukraina, Syria, Irak, Liban” przygotowaną przez warszawski Dom Spotkań z Historią i Polską Akcję Humanitarną.
Niebawem, na innych płotach „Galerii na Płocie” pojawią się następne wystawy.