Ułatwienia dostępu

Skip to main content
okładka

Michał Sobol „Wieść”

Do spędzenia kilku chwil z tomikiem wierszy Michała Sobol „Wieść” zaprasza Zofia Maj z Gminnej Biblioteki Publicznej w Zakrzewie.

Michał Sobol, poeta pochodzący z Cerekwi w gminie Zakrzew, został w 2021 roku nominowany do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej, jednej z najważniejszych nagród literackich. Otrzymał ją za tomik ,,Wieść”, wydany w 2019 roku przez Wydawnictwo Nisza. Dla Michała Sobola to już druga nominacja do tej prestiżowej nagrody. Pierwszą otrzymał w 2014 roku za zbiorek ,,Pulsary”. Tom ten otrzymał ponadto Nagrodę Literacką Miasta Radomia 2013 w kategorii książka literacka, był też nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2014. Michał Sobol to autor sześciu książek poetyckich, swoje wiersze publikował też w licznych czasopismach literackich. Laureat Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszą debiutancką książkę roku 2001. W roku 2016 decyzją jury w składzie Ryszard Krynicki, Paweł Próchniak i Adam Zagajewski, Michał Sobol został uhonorowany Nagrodą Fundacji im. Zbigniewa Herberta. W 2017 został laureatem Nagrody Literackiej Gdynia za tom „Schrony”. Jego wiersze były tłumaczone na język angielski, hiszpański, kataloński, niemiecki.

„Wieść” to nie przypadkowy zbiór wierszy, to spójna całość, a nawet mała powieść”, tak o tomiku pisze Antonia Lloyd-Jones, jurorka Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. W tomie znalazły się 84 wiersze, w których odnajdziemy obrazy i postaci związane z dzieciństwem poety, obraz prowincji, dawnej wiejskiej plebanii i księdza. Ksiądz jest postacią ważną dla bohatera wierszy, przewodnikiem, podobnie jak w poprzednich tomach pan Orkusz. Plebania jest w „Wieści” miejscem formacyjnym – „ Tu i nigdzie dalej, tu i nigdzie więcej, tu i nigdzie dalej” […]. W „Wieści” wiele miejsca zajmują biografie w pigułce, będące pełnym empatii i subtelnej ironii portretami ważnych dla bohatera osób[…]”- pisze Anna Spólna w tekście „Innej ewangelii nie będzie” omawiającym tomik (Twórczość 2020, Nr 7-8). Podobnie jak w tomach poprzednich, wiersze przesiąknięte są filozoficzną refleksją o naturze ludzkiego życia, otaczającej przyrody i wszechświata.

Tomik „Wieść” polecamy nie tylko miłośnikom poezji, ale wszystkim czytelnikom, którzy pragną poznać twórczość wybitnego poety pochodzącego z ziemi radomskiej. W jego poezji obecne i bardzo ważne są bowiem wątki związane z miejscem urodzenia. Cerekiew, a szerzej ziemia radomska, jest jego miejscem magicznym.Wszystkie tomy poetyckie Michała Sobola dostępne są w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zakrzewie.

„Kraina wiecznych łowów” z tomu „Wieść”

Jako jedyny nigdy nie pragnął być
myśliwym, ale nie chciał też
oddać strzelby, pamiątki po ojcu.
Dbał o nią, oliwił, pielęgnował
jak egzotyczną roślinę o dwóch
wydrążonych łodygach i gdy szła
nagonka, bez wahania strzelał
w niebo, przekonany,
że boskiej istoty nie zabije.
Jeszcze dwadzieścia lat po śmierci
był pełnoprawnym członkiem
związku łowieckiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.