U nas już po „Narodowym Czytaniu”. Jesteśmy napełnieni po brzegi poezją. I to najwyższej próby, bo wieszcza Adama. W MOW Wierzbica, od rana, 3 września, miała miejsce powiatowa odsłona wielkiej akcji „Narodowe Czytanie”. W 200. rocznicę wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, przypominaliśmy właśnie utwory z tego tomu.

Zaczęliśmy od wystosowanego z tej okazji listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Odczytał go Krzysztof Kozera, wicestarosta radomski. – Czytanie, właściwe lektury kształtują nas, mają na nas wpływ. Akcja taka jak ta, doskonale to pokazuje – podkreślił wicestarosta.

Maraton „Ballad i romansów” rozpoczęli Gospodarze miejsca spotkania. „Pierwiosnka” zaprezentowała dyrektorka Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Agnieszka Ankurowska i jej zastępczyni Helena Solecka. Podopieczni placówki raczyli nas m.in : „Dudarzem” i „Kurchankiem Maryli”, a pedagodzy zaatakowali: „Romantycznością”. Teresa Niewczas, szefowa naszej Powiatowej Biblioteki Publicznej odpowiedziała „Rękawiczką”, a wspomagała ją pani Elżbieta Klimek-Prokopowicz, fanka czytania. Jak na miłośniczkę literatury przystało, wystąpiła z utworem „To lubię”.

Gdy już wydawało się, że ustajemy, że brak nam oddechu i odpuścimy „Balladom i romansom”, pojawiły się posiłki, do akcji wkroczyło Stowarzyszenie Teatr Resursa. Wytoczyli ciężkie działa poetyckie: „Alpuharę”, „Czaty”, „Rybkę”, „Tukaja”. Już wiedzieliśmy, że daliśmy radę, że akcja udana. Na koniec więc pozostało tylko odczytać „Do przyjaciół” i „Powrót taty”.

Nasyceni pięknem i w wielce poetyckich nastrojach ruszamy teraz w plener, by korzystać z letniego słońca. Może jakąś Świteziankę po drodze najdziemy? 😀

Patronat nad naszą akcją w Wierzbicy sprawował Waldemar Trelka – starosta radomski.

W Malinowym deszcz...
Skip to content