Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Moc Bibliotek

11 maja 2025

„W mojej nowej sukni/ Dziś rano -/Ktoś inny”. Czy rzec tak mogła do Piłsudskiego żona? 13 maja szykujemy aż trzy wydarzenia w ramach naszego cyklu „Moc Bibliotek” i wtedy też zanurzymy się w poezji i historii. Zapraszamy!

Najpierw, o godz. 11 w PIK, wystartują warsztaty tworzenia haiku. Poprowadzi je Daniel Odija – pisarz, dziennikarz, animator kultury i oczywiście miłośnik haiku czyli dawnej, japońskiej formy wiersza.

„Koteczka, tak chuda/ Na miłości/ I kaszy jęczmiennej”;

„W mojej nowej sukni/Dziś rano/ Ktoś inny”;.

„Krople rosy/Czym lepiej obmyć/ Pył świata”. Albo:

„Rozstanie/ Chwytając za słomki/ Żeby nie paść”;

„Jaka cisza/ Terkotanie konika polnego/ Świdruje skałę”

– to właśnie haiku Bashō Matsuo (1644 – 1694)  – japońskiego poety, uważanego za twórcę tego gatunku wiersza.

Z czasem, haiku stało się znane i powstawało w różnych zakątkach świata. Wierszami Bashō, uważanymi za niedościgłe w swoim pięknie i prostocie, zachwycał się m.in. Czesław Miłosz i to w tłumaczeniu naszego noblisty przytaczamy je.

Jakie haiku stworzą uczestniczy warsztatów w PIK, dowiemy się niebawem. Trzymamy kciuki!

A czy haiku znali rozliczni bohaterowie książek Sławomira Kopera? Piastowie, Jagiellonowie, Mickiewicz czy Moniuszko raczej nie, ale Bodo czy inne gwiazdy II RP, albo artystki PRL? Kto wie…. Na pewno będzie można o to zapytać Kopera, który na nasze zaproszenie, także 13 maja, będzie gościł na terenie Powiatu Radomskiego.

O godz. 13 – spotkanie w świetlicy KGW „Raz na ludowo”, Lesiów 47 (gmina Jastrzębia); o godz. 17 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jedlni – Letnisku.

Sławomir Koper to pisarz, publicysta, scenarzysta i chyba najpopularniejszy autor książek historycznych w Polsce; ma ich na swoim koncie już ponad 70.

Honorowy patronat nad „Mocą Bibliotek” sprawuje Waldemar Trelka, starosta radomski,

Dziękujemy KGW i bibliotece w Jedlni – Letnisku za pomoc w organizacji wydarzenia.