Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Moc Bibliotek ciągle w drodze

3 czerwca 2024

W poniedziałek 3 czerwca 2024 r. byliśmy w Wierzbicy, Wolanowie i Zakrzewie. Z młodymi czytelnikami spotkała się tam ceniona autorka książek Renata Piątkowska.

Tym razem nasza powiatowa Moc Bibliotek zawitała do Wierzbicy. Z uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego spotkała się Renata Piątkowska. W swoim dorobku ma ponad pięćdziesiąt publikacji dla dzieci i młodzieży. Szczególne miejsce w jej dorobku twórczym zajmuje książka „Która to Mala”?

Mala to jedyne dziecko, które otrzymało Pokojową Nagrodę Nobla. Urodziła się i dorastała w Pakistanie. Tam dziewczynki ani później kobiety nie mogą się uczyć, nie mogą posiadać prawa jazdy ani konta w banku, a Mala przede wszystkich chciała się uczyć, chciała zdobywać wiedzę – mówiła Renata Piątkowska. Historia pakistańskiej dziewczynki, której talibowie zakazali się uczyć, a za nieposłuszeństwo wydali na nią wyrok śmierci poruszyła zgromadzonych na spotkaniu uczniów. Słuchali w skupieniu a na twarzach pojawił się szok i niedowierzanie – Bez smartfona, bez internetu, bez własnego konta w banku? – można było usłyszeć ciche rozmowy uczniów.

Wszyscy mamy, to szczęście, że żyjemy w wolnym kraju. Każdy może zostać kim chce. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni kierunek nauki. Nit nie zabrania nam studiowania medycyny, informatyki, czy nauk humanistycznych – mówiła dalej Renata Piątkowska.

Z kolei w Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Wolanowie oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Zakrzewie autorka mówiła o swoich bajkach dla najmłodszych. Było, więc o tym, czy można zaprzyjaźnić się z rybką i co robi dziesięć paluszków przedszkolaka Marcina.

Uważam, że Moc Bibliotek, która organizowana jest przez Powiatowy Instytut Kultury, to bardzo cenna inicjatywa. Takich akcji na terenie Powiat Radomski powinno być jak najwięcej. Należy pobudzić wśród najmłodszych nawyk czytania – powiedział podczas spotkania w Zakrzewie wicestarosta powiatu radomskiego Krzysztof Murawski.

Renata Piątkowska, to ceniona autorka książek dla dzieci i młodzieży. Wielokrotnie nagradzana, m.in. Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, Nagrodą Literacką im. Astrid Lindgren, nagrodą w konkursie Przecinek i Kropka. Za całokształt twórczości pisarka otrzymała Nagrodę im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz.

Moc Bibliotek ciągle w drodze. Wierzbica, Wolanów i Zakrzew już za nami. Jutro, tj. 4 czerwca spotykamy się w Iłży oraz Przytyku. Tam o swojej twórczości będzie opowiadała Agnieszka Frączek.

Współorganizatorami spotkań w ramach “Mocy Bibliotek” są gminne biblioteki z terenu Powiatu Radomskiego. Dziękujemy za współpracę.

Honorowy patronat nad naszym cyklem sprawuje Waldemar Trelka – starosta radomski.