Ułatwienia dostępu

Skip to main content

MOC Bibliotek na ścieżkach historii

13 maja 2025

W Lesiowie w gminie Jastrzębia oraz w Jedlni – Letnisku zorganizowaliśmy spotkania z jednym z najpopularniejszych pisarzy historycznych w Polsce.

Nie zwalniamy tempa. Wprost przeciwnie. Przyspieszamy i organizujemy kolejne spotkania w ramach „Mocy Bibliotek”. Dziś nie tylko ćwiczyliśmy haiku, ale również rozmawialiśmy o historii. W tym roku motywem przewodnim są, bowiem „Historie osobiste”. A skoro historia to na naszej wspólnej drodze szlakiem dawnych czasów nie mogło zabraknąć spotkania z najpopularniejszym obecnie pisarzem historycznym w Polsce. Tak! Zaproszenie przyjął autor takich bestsellerów jak: „PRL. Na czterech kółkach”, „Skandaliści PRL”, „Kartki z kalendarza. II Rzeczpospolita”, czy „Skrzydlata ferajna. Ci cholerni Polacy prywatnie”.

Czy już wiadomo o kim mowa? Oczywiście tym autorem jest Sławomir Koper.

Pierwsze spotkanie odbyło się w Lesiowie w gminie Jastrzębia w świetlicy Koła Gospodyń Wiejskich „Raz na ludowo”, na kolejne udaliśmy się do Gminna Biblioteka Publiczna w Jedlni-Letnisku.

 Opisując poszczególnych bohaterów staram się dotrzeć do ich prawdziwego życia takiego jakie było w rzeczywistości – mówił w Lesiowie Sławomir Koper. Podkreślił, że nie interesują go oficjalne życiorysy, często upiększane i koloryzowane.

Z kolei w Jedlni – Letnisku, autor mówił skąd czerpie pomysły na swoją twórczość i jak przebiega proces powstawania książki.

 Zazwyczaj piszę „co mi w duszy gra”. Zdarza się jednak, że spełniam oczekiwania wydawnictw i piszę na ich konkretne zamówienie. Tak było na przykład z książką „PRL. Na czterech kółkach” – ujawnił Sławomir Koper. Podkreślał jednocześnie, że szczególnie chętnie swoje książki poświęca barwnemu życiu towarzyskiemu czasów międzywojennych oraz osobom, które sprawiały, że szare życie w PRL nabierało kolorów.

Sławomir Koper urodził w 1963 roku w Warszawie. Ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory wydał kilkadziesiąt książek opisujących historię elit i ówczesnych celebrytów PRL. Specjalizuje się w historii okresu międzywojennego. W listopadzie 2013 roku, został odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi za popularyzację historii w społeczeństwie. W roku 2015 r. otrzymał odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W Lesiowie wśród zasłuchanych Czytelników obecna była między innymi Elżbieta Zasada – członek Zarządu Powiat Radomski.

Dziękujemy wszystkim Czytelnikom za wizytę, a gospodarzom miejsc w Lesiowie i Jedlni – Letnisku za pomoc w organizacji wydarzeń.

Patronat honorowy nad „Mocą Bibliotek” sprawuje Waldemar Trelka – starosta radomski. 13 maja, 3 spotkania (bo i Iłża), ależ to był dzień!!!