
MOC Bibliotek w odległym świecie
Tym razem nie była to już tylko lokalna podróż. Zawędrowaliśmy między innymi do Iranu, Gruzji, czy pogrążonego w wewnętrznym konflikcie Afganistanu.
W tę niezwykłą podróż w dalekie i dla wielu Europejczyków egzotyczne kraje udaliśmy się wraz z Andrzej Meller, który od 2008 roku nieustannie przebywa w odległych światach na różnych kontynentach. Przez wiele lat był korespondentem wojennym. Relacjonował między innymi konflikt etniczno – terytorialny pomiędzy Azerbejdżanem i Armenią, czy wojnę w Czczeni gdzie oddziałami zbrojnymi dowodził Szamil Basajew. Był wszędzie tam, gdzie toczyła się wojna. W sumie kilkanaście lat spędził w różnych rejonach konfliktów zbrojnych. W 2019 roku postanowił wrócić w miejsca, które znał z czasów wojen. Kupił dość leciwego już wówczas kampera MB 100 i wraz z żoną wyruszył w pełną przygód ale i niebezpieczną podroż. W sumie pokonali 27 tys. kilometrów. Byli w Iranie, Turcji, Gruzji, Armenii i Azerbejdżanie oraz Afganistanie.
– Czekałem kilka lat aż otworzy się w miarę spokojne podróżnicze okienko. Czasami jednak było bardzo niebezpiecznie. Byliśmy wielokrotnie kontrolowani i przesłuchiwani przez lokalne służby bezpieczeństwa. Ale w czasie podróży udało nam się też pomóc różnym ludziom, którzy w obawie o swoje zdrowie i życie musieli opuścić swoje domy. Zebraliśmy między innymi fundusze na działalność szkoły w Afganistanie – mówił dziennikarz, podróżnik i korespondent wojenny, Andrzej Meller. Na podstawie tych fascynujących przygód napisał książkę „Kamperem do Kabulu”. Wkrótce zostanie przetłumaczona na język włoski a za rok trafi do rąk czytelników w Stanach Zjednoczonych. We wtorek 8. kwietnia tych niezwykłych wspomnień wpierw w naszej siedzibie PIK w Iłży wysłuchali uczniowie Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Iłży oraz Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Iłży a w Pionkach w Miejska Biblioteka Publiczna w Pionkach uczniowie CKZiU Pionki. Dziękujemy za przybycie.
Andrzej Meller, to urodzony w 1976 r. w Warszawie, z wykształcenia antropolog kultury, z zawodu – reporter, pisarz. W ciągłej drodze od 17 roku życia; w sumie poza Polską spędził już kilkanaście lat, przez ostatnie trzy mieszkał z rodziną w wietnamskiej wiosce rybackiej Mui Ne. Swoje wędrówki rozpoczął od Syberii i rosyjskiego Dalekiego Wschodu, potem przez lata pisał reportaże z Kaukazu, Indii, Iranu, Afganistanu, Sri Lanki, Azji Południowo Wschodniej i krajów arabskich.
A już w najbliższy czwartek, 10 kwietnia kolejna odsłona Mocy Bibliotek. Tym razem w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wierzbicy Biblioteka Biblioteka oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Zakrzewie spotka się Agnieszka Cubała.
Honorowy patronat nad „Mocą Bibliotek” sprawuje Waldemar Trelka – starosta radomski.
Partnerzy wydarzeń: Miejska Biblioteka Publiczna w Pionkach, Biblioteka Biblioteka – Gminna Biblioteka Publiczna w Wierzbicy, Gminny Ośrodek Kultury w Wierzbicy, Gminna Biblioteka Publiczna w Zakrzewie, Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Wolanowie, Miejskie Centrum Kultury w Przytyku.