Muzyka bez granic
Wydarzenie „Pamięć” w sobotę, 28 października, tworzyć będzie też niezła dawka muzyki. Zadba oto Orkiestra Galicja.
Najpierw, o godz. 18, w „Galerii na Piętrze” PIK – wernisaż I Międzynarodowych Konfrontacji Graficznych „Pamięć” a na nic prace kilkunastu artystów z 10 krajów. Potem zanurzmy się w rozmaite dawne melodie, te bliższe z Radomskiego i te ciut dalsze, z terenów obecnej Ukrainy.
W muzyczną podróż zabierze nas Orkiestra Galicja. Zespół wystąpi w składzie: koncert Orkiestry Galicja Mateusz Niwiński (skrzypce, śpiew), Olena Yeremenko (skrzypce, śpiew), Magdalena Sobczak (cymbały), Agnieszka Niwińska (bęben, baraban), Jakub Mielcarek (basetla, kontrabas).
Mateusz Niwiński to lider zespołu, który ma w swoim dorobku m.in. płytę „Czas Wesela” (jako Kapela Niwińskich), na której znalazły się też dawne rytmy żydowskie. Tak mówi o tym krążku:
„Muzyka żydowska i polska istniały przez wieki obok siebie, a motywy z obu tradycji wzajemnie się przenikały. Żydowscy muzykanci grywali na polskich weselach a polscy na żydowskich. Wojna bezpowrotnie zamknęła ten świat. Zebraliśmy nieliczne pozostałości, zapisane przez Oskara Kolberga, odnalezione w archiwalnych nagraniach, przekazane przez przedwojenne pokolenie polskich muzykantów. Płyta jest naszą opowieścią o wielokulturowym pejzażu dawnej Polski, o polsko-żydowskich tradycjach muzycznych, o pamięci, ale przede wszystkim o pięknie, życiu i szalonej energii, które ta muzyka w sobie niesie”.
Co ciekawe, niektóre utwory pochodzą z Radomskiego, były grywane m.in. przez żydowską kapelę braci Simsiów (Oblas k. Przytyka).
Podczas koncertu w PIK usłyszymy utwory z płyty „Czas Wesela”, ale i nowe dzieła Orkiestry Galicja, bo pod taką nazwą działa teraz grupa. To wynik realizacji projektu poświęconego muzyce pogranicza polsko – ukraińskiego należącego do dawnej Galicji, rejonu wielokulturowego jak mało który. Orkiestra sięga po tradycyjny repertuar tańców i pieśni polskiego Pogórza i ukraińskiego Podkarpacia, okolic Rzeszowa i Lwowa, gra nuty od Pogórzan, Bojków, Hucułów, Węgrów, melodie klezmerskie. Muzycy z kapeli to uczniowie wiejskich muzykantów, praktycy i badacze muzycznych tradycji Polski i Ukrainy, poszukujący rdzennego brzmienia starej muzyki wiejskiej, inicjatorzy i uczestnicy licznych działań na rzecz ożywiania tradycji.
Wstęp na wystawę i koncert wolny. Zapraszamy!