Na zielone świątki
Powoli rodzi się nam kościelno – świecka tradycja . W tym roku PIK, już po raz trzeci bowiem, zaprosi w dzień św. Ducha do kościoła pod tym wezwaniem, w Iłży, na wydarzenie kulturalne. Tak staramy się uczcić święto patronalne tej świątyni i przypomnieć o tym cennym zabytku na terenie Powiat Radomski.
19 maja zapraszamy na spektakl „Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią”.
Kościółek, w 1448 r., ufundował biskup krakowski Zbigniew Oleśnicki (Iłża stanowiła własność biskupów krakowskich). Niedługo potem, bo jak szacują naukowcy, w latach 1463 – 1465 powstała „Rozmowa mistrza Polikarpa ze Śmiercią”, czyli najdłuższy z zachowanych średniowiecznych wierszy polskich. Utwór to prawdziwe dziecko epoki, eksponuje wszystkie kluczowe dla sztuki i duchowości średniowiecza wątki; opowiada o marności dóbr doczesnych, powszechnym zrównaniu ludzi różnych stanów w obliczu śmierci, która wszystkich weźmie do swej „szkoły”, zaprosi do ostatniego tańca. Jednocześnie, anonimowy autor wiersza nie stroni w nim od satyrycznych wątków – szydzi z pychy przepełniającej często bogatych, uczonych, z ich życia na pokaz i przekonania, że wolno im więcej niż maluczkim.
Wiersz średniowieczny, ale czy nie brzmi uniwersalnie? Czy prawie 700 lat po jego powstaniu coś się zmieniło???
Akcja utworu, jak w naszej inscenizacji, rozgrywa się w kościele. To tam uczony Polikarp zastanawia się:
„Miła Śmierci, gdzieś się wzięła,
Dawno liś się urodziła?
Rad bych wiedział do ostatka,
Gdzie twój ociec albo matka”…
I Bóg wysyła do uczonego Śmierć. Prosił i ma Co z tego wyniknie – przekonamy się już 19 maja podczas spektaklu Stowarzyszenia Teatr Resursa.
Wstęp wolny, początek o godz. 17.
Za współpracę dziękujemy parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Iłży, na czele z ks. proboszczem Stanisławem Stysiem.
Honorowy patronat nad spektaklem objął Waldemar Trelka – starosta radomski.