Ułatwienia dostępu

Skip to main content
narodowe czytanie Skaryszew

Narodowe czytanie i teatr w remizie

Powiatowy Instytut Kultury oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Skaryszewie i Stowarzyszenie Zabiegany Skaryszew zaprosiły 4 września do remizy w Skaryszewie na wspólne czytanie „Moralności Pani Dulskiej”. 

Narodowe Czytanie pod patronatem Prezydenta RP odbywało się już po raz 10. – To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło – napisał w specjalnym liście z okazji akcji Prezydent RP Andrzej Duda. 

„Moralność…” Gabriela Zapolska napisała w 1906 r. Akcja utworu rozgrywa się na początku XX wieku we Lwowie (bądź w Krakowie – w zależności od adaptacji), w salonie państwa Dulskich. Główna bohaterka – Aniela Dulska – jest postacią obłudną, dwulicową, fałszywą, chciwą, nie potrafi okazać życzliwości, gardzi ludźmi biednymi, słabymi i wrażliwymi. Wszystko co robi, robi na pokaz. Przymyka oko na romans jej syna z Hanką, aby tylko ten nie włóczył się nocami po lokalach. Problem pojawia się, gdy Hanka zachodzi w ciążę…

OSP w Skaryszewie świętuje w tym rok 110. rocznicę powstania. Czytanie w remizie miało przypomnieć, że straż zawsze nie tylko broniła domów i życia ludzi przed pożarami, ale włączała się również w życie społeczne i kulturalne miasteczka. To właśnie w dawnej remizie w Skaryszewie odbywały się przed laty pierwsze przedstawienia teatralne w tej miejscowości. O tej historii przypomniała obecność 4 września na Czytaniu Teatru Resursa z Radomia, który zainscenizował wybrane sceny z utworu Zapolskiej.   

Strażacy oraz mieszkańcy Skaryszewa stawili się na czytanie tłumnie. Żeby zrobić miejsce wszystkim przybyłym, strażacy – czego nie planowali wcześniej – musieli z remizy usunąć wszystkie swoje wozy. 

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. powiatowi radni: Marzena Murawska, Małgorzata Klocek i Zdzisław Mroczkowski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Radomskiego. Ten ostatni odczytał on specjalnie przygotowany na akcję list Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wiceprzewodniczący gotowy był także wcielić się w jedną z ról dramatu, ale okazało się, że do czytania jest tak wielu chętnych, że ostatecznie poprzestał na oklaskiwaniu innych Zbyszków i Dulskich. – Bardzo ciekawe wydarzenie, cieszę się że mogłem w nim wziąć udział. Niby wszyscy znamy „Moralność…”, ale takie wspólne czytanie, to jednak całkiem coś innego. Widać mieszkańcy Skaryszewa też tak myślą, bo w remizie było tłoczno, pojawiły się całe rodziny – uważa radny Mroczkowski. Jako dodatkową atrakcję „Narodowego Czytania” w remizie, wiceprzewodniczący wymienia występy Teatru Resursa. – Czekamy na kolejne inicjatywy Powiatowego Instytutu Kultury podejmowane we współpracy i na rzecz lokalnych społeczności – dodaje wicestarosta.   

„Moralność Pani Dulskiej” czytano nie tylko w remizie w Skaryszewie 4 września .W akcji uczestniczyły od 3 do 5 września także biblioteki na terenie powiatu, w: Iłży, Jedlińsku, Jedlni- Letnisko, Pionkach, Skaryszewie i Wolanowie. 

narodowe czytanie Skaryszew
Wspólne zdjęcie uczestników „Narodowego Czytania” 4 września w remizie w Skaryszewie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.