Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Noc blibliotek

30 września 2023

Tegoroczna noc upłynie nam bardzo muzycznie. 7 października o godz. 17 w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Ks. Gackiego w Jedli gościć będziemy prof. Andrzeja Bieńkowskiego autora książek o wiejskich muzykantach oraz samych muzyków.

Andrzej Bieńkowski (ur. w 1946 r.) to malarz, etnograf, fotograf, profesor sztuk plastycznych. Miał liczne wystawy indywidualne malarstwa i fotografii w Polsce, Szwecji, Danii, Japonii, Włoszech, Niemczech, Szwajcarii. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych.

W trakcie wypraw na wieś zgromadził wraz z żoną Małgorzatą imponujące prywatne archiwum etnograficzne, zawierające tysiące nagrań audio, ideo oraz zdjęć z Polski (wiele z Radomskiego), Ukrainy i Białorusi. Prowadzą fundację Muzyka Odnaleziona, opracowując i udostępniając zbiory.

Autor książek: „Ostatni wiejscy muzykanci – ludzie, obyczaje, muzyka”(2001), „Sprzedana muzyka” (2007), „1000 kilometrów muzyki. Warszawa – Kijów” (2009) i publikacji w serii Muzyka Odnaleziona. Ostatnia książka, z ubiegłego roku, to „Trzymałem węża w garści. Śladami muzykantów”. Pozycja zyskała nominację do Nagrody Literackiej „Nike” 2023.

Materiały do książki „Trzymałem węża w garści” Andrzej Bieńkowski  zgromadził, przemierzając wsie Polski centralnej, w tym i naszego regionu, przez ponad dwadzieścia lat. Książka opowiada o ostatniej generacji wiejskich muzykantów, ich obyczajach i muzyce. Jest zapisem odchodzenia kultury wsi, próbą analizy przyczyn jej zaniku, a zarazem świadectwem jej wyjątkowości i oryginalności, bez której trudno zrozumieć współczesną Polskę.

Spotkanie w Jedlni poprowadzi Adam Strug – śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, kurator i producent muzyczny, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, dziennikarz radiowy i telewizyjny, popularyzator muzyki tradycyjnej.

„Trzymałem węża w garści” to według Struga wirtuozerski obraz realistyczny. „Ale malarskość nie oddaje złożoności tej mikstury. Za Bieńkowskim na zmianę śmiejemy się do łez i płaczemy na serio. Autor za dużo wie o polskiej wsi, by popaść w chłopomanię. Jednocześnie to książka kochającego wieś nadwrażliwca, któremu osobiście wiele zawdzięczam. Nie odnoszę się do konkretnych wątków, by nie odbierać Czytelnikom ich woni. Przeczytałem książkę łapczywie, za szybko – i tęsknię”- pisze Adam Strug.

W Powiatowym Instytucie Kultury „Trzymałem węża w garści. Śladami muzykantów” też nas zachwyciło. I zachwyt trzyma wciąż nas mocno, a do lektury wracamy bezustannie i za każdym razem odkrywamy coś nowego. Dlatego postanowiliśmy się przy okazji Nocy Bibliotek czyli święta wszystkich książkożerców podzielić z Państwem i tą publikacją i samą muzyką. Po spotkaniu zagrają nam bowiem Maria Siwiec i Kapela Agospowicza!

Zapraszamy razem z Gminną Biblioteką Publiczną im. ks. Gackiego w Jedlni na spotkanie 7 października o godz. 17 do siedziby biblioteki, Jedlnia 77A. Wstęp wolny.