Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Obchody 3 Maja

[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”4.17.3″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][et_pb_row _builder_version=”4.17.3″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.17.3″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][et_pb_text _builder_version=”4.17.3″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”]

3 Maja świętowaliśmy w Przytyku. Zainagaugurował je korowód, przypominający, że to właśnie tu doszło do zaślubin słynnego poety Jana Kochanowskiego i Doroty Podlodowskiej. W rolę Młodych i orszaku weselnego wcieliła się, przebrana w stroje z epoki, młodzież z miejscowej szkoły. W tym roku do orszaku, w roli ojca Doroty Podlodowskiej, przyłączył się, również w tradycyjnym polskim stroju, starosta radomski Waldemar Trelka.

Po Mszy św. za Ojczyznę, przedstawiciele władz powiatu i Gminy Przytyk złożyli kwiaty na grobie powstańców styczniowych na cmentarzu we Wrzosie koło Przytyka. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja, to także dobra okazja, by przypomnieć o wszystkich, którzy przez lata walczyli i ginęli w obronie Ojczyzny.

Potem, w Słowikowie pod Przytykiem, ruszył konkurs kapel i zespołów ludowych „Kochanowski: Przystanek – Wesele”.

Nagroda Specjalna starosty radomskiego i Powiatowego Instytutu Kultury powędrowała do „Wrzosowianek”. Grupa zdobyła także Nagrodę Publiczności. W kategorii „Zespoły Śpiewacze” jury przyznało I miejsce grupie „Zakukała Kukułeczka”, II – „Wieniawie”, III – „Raz na ludowo”. Formacja Stanisława Wlazły zajęła I miejsce w kategorii „Kapele”; II – Jana Tarnowskiego, III – Henryka Gwiazdy.

W kategorii „Śpiewacy” główna nagroda powędrowała do Bogusławy Grzywy.

Wszystkim wykonawcom oraz Organizatorom: Gminie Przytyk i wójtowi Dariuszowi Wołczyńskiemu, Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem Św. Krzyża, PSP im. Przyjaciół Dzieci, Centrum Kultury i Biblioteka w Przytyku, Centrum Kultury i Biblioteka w Przytyku oraz Lokalnej Grupie Działania „Razem dla Radomki”, czyli stałym od lat organizatorom Przeglądu, gratulujemy. Dziękujemy za zaproszenie tegoroczne. Cieszmy się, że 3 Maja spędziliśmy z Wami.

 

 

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”4.17.3″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.17.3″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][et_pb_gallery gallery_ids=”2783,2784,2785,2786,2787,2788,2789″ posts_number=”20″ show_title_and_caption=”off” show_pagination=”off” _builder_version=”4.17.3″ _module_preset=”default” box_shadow_style_image=”preset2″ global_colors_info=”{}”][/et_pb_gallery][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.