3 Maja świętowaliśmy w Przytyku. Zainagaugurował je korowód, przypominający, że to właśnie tu doszło do zaślubin słynnego poety Jana Kochanowskiego i Doroty Podlodowskiej. W rolę Młodych i orszaku weselnego wcieliła się, przebrana w stroje z epoki, młodzież z miejscowej szkoły. W tym roku do orszaku, w roli ojca Doroty Podlodowskiej, przyłączył się, również w tradycyjnym polskim stroju, starosta radomski Waldemar Trelka.

Po Mszy św. za Ojczyznę, przedstawiciele władz powiatu i Gminy Przytyk złożyli kwiaty na grobie powstańców styczniowych na cmentarzu we Wrzosie koło Przytyka. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja, to także dobra okazja, by przypomnieć o wszystkich, którzy przez lata walczyli i ginęli w obronie Ojczyzny.

Potem, w Słowikowie pod Przytykiem, ruszył konkurs kapel i zespołów ludowych „Kochanowski: Przystanek – Wesele”.

Nagroda Specjalna starosty radomskiego i Powiatowego Instytutu Kultury powędrowała do „Wrzosowianek”. Grupa zdobyła także Nagrodę Publiczności. W kategorii „Zespoły Śpiewacze” jury przyznało I miejsce grupie „Zakukała Kukułeczka”, II – „Wieniawie”, III – „Raz na ludowo”. Formacja Stanisława Wlazły zajęła I miejsce w kategorii „Kapele”; II – Jana Tarnowskiego, III – Henryka Gwiazdy.

W kategorii „Śpiewacy” główna nagroda powędrowała do Bogusławy Grzywy.

Wszystkim wykonawcom oraz Organizatorom: Gminie Przytyk i wójtowi Dariuszowi Wołczyńskiemu, Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem Św. Krzyża, PSP im. Przyjaciół Dzieci, Centrum Kultury i Biblioteka w Przytyku, Centrum Kultury i Biblioteka w Przytyku oraz Lokalnej Grupie Działania „Razem dla Radomki”, czyli stałym od lat organizatorom Przeglądu, gratulujemy. Dziękujemy za zaproszenie tegoroczne. Cieszmy się, że 3 Maja spędziliśmy z Wami.

 

 

W Malinowym deszcz...
Skip to content