Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Ogród z historią

26 maja 2023

Za nami kolejne ciekawe wydarzenie w Jedlni – Letnisku, w Ogród z historią – Nadrzeczna 64.Tym razem było to spotkanie historyczne poświęcone Żołnierzom Wyklętym.

O ostatnim żołnierzu podziemia niepodległościowego Józefie Franczaku pseudonim „Laluś” opowiedzieli: Marcin Krzysztofik ( Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie ) i dra Krzysztofa Busse (Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Radomiu). „Lalusia” ujęło UB dopiero w 1963 r., został zdradzony. Jednak nie mógł by tak długo ukrywać się gdyby nie pomoc wielu, setek osób.

Historyczną prezentację uzupełnił referat dra Rafała Zgorzelskiego. Przestawił on sposoby upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych na północnym Mazowszu.

Dziękujemy wszystkim za przybycie. Brawa dla harcerek „Niezłomne Panny” z Jedlni – Letniska. Cieszymy się, że w regionie jest tylu miłośników historii najnowszej. Tych, którzy nie zdążyli na spotkanie zapraszamy do zwiedzania nowej wystawy w „Galerii na Płocie” przy ul. Nadrzecznej 64 w Jedlni, przy deptaka nad zalewem. Także mówi o Żołnierzach Wyklętych.

Zapraszamy na kolejne wydarzenia w „Ogrodzie z historią”. Organizatorzy to obok PIK, właściciele miejsca czyli: Grażyna Chrzanowska, Jerzy Chrzanowski, Filip Chrzanowski i Instytut Pamięci Narodowej – 10 czerwca koncert, a 22 czerwca spotkanie historyczne.

Patronat nad „Ogrodem z historią” sprawuje Waldemar Trelka – starosta radomski.